Koncern chiński CNPC chce kupić udziały francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars, w którym znajduje się największe złoże gazu na świecie.

Iran posiada największe na świcie zasoby gazu ziemnego na świecie, jednak aby je wykorzystać niezbędni są zagraniczni inwestorzy. Na nich bazuje projekt Południowy Pars 11. Na jednej z części wielkiego złoża pracują: francuski Total (50,1 proc. udziałów), chiński CNPC (30 proc. udziałów) i irański Petropars (19,9 proc. udziałów).

Rok temu irański koncern NIOC, będący posiadaczem licencji, podpisał umowę z Total. Francuzi za kwotę 1 mld dol. zostali operatorem projektu. W środę ogłosili jednak, że wycofują się z Iranu, z powodu wycofania się USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem. Zapowiadane sankcje będą dotyczyć nie tylko irańskich firm, ale też amerykańskie i unijnych, które współpracują z Teheranem. Amerykanie posiadają jedną trzecią udziałów w koncernie Total, 90 proc. finansowania zapewniają amerykańskie banki.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG zawiesza projekt gazowy w Iranie z powodu możliwych sankcji USA

W sobotę Chińczycy poinformowali przez agencję Caixin, że prowadzą negocjacje na temat odkupienia udziałów Total w irańskim projekcie. Weszliby wówczas w posiadanie 80,1 proc. akcji projektu Południowy pars 11. CNPC poinformował, że negocjacje z Total prowadzone będą przez zachodnią spółkę-córkę koncernu – China National Oil and Gas Exploration and Development Corp.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Udowodnione zasoby złoża Północny/Połudnowy Pars są bardzo duże – 28 bln m3 gazu i 7 mld ton ropy. Złoże umiejscowione są pod dnem Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kataru (północna część) i Iranu (południowa). W 2016 r wydobyto tam 620 mld m3 gazu, z czego 370 mld wydobyto z części północnej. Katar przerabia swój gaz na LNG, przez co jest największym producentem gazu skroplonego na świecie.

Zasobność irańskiej części szacowana jest na 8 proc. światowego gazu i połowę zasobów Iranu.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Trump grożąc wtórnymi sankcjami firmom UE zaangażowanym w inwestycje w Iranie,wzmacnia Chiny,swego największego handlowego wroga.Chińczycy mając kasę,w tym ussmańską mogą Hegemonowi pogrywać na nosie i wykorzystywać inwestycyjne okazje.Że europejskie bezbronne kundle yankesom ze strachu odpuszczają,to nic nowego.