Mohammad Mochber został tymczasowym prezydentem Iranu. Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei zatwierdził przejęcie przez niego obowiązków głowy państwa.

Mochber był do tej pory był pierwszym wiceprezydentem. W poniedziałek rano spotkał się on na nadzwyczajnym spotkaniu z szefem wymiaru sądownictwa Gholamhossejnem Mohsenim Edżeim i przewodniczącym parlamentu Mohammadem Bagherem Ghalibafem. Zgodnie z konstytucją cała trójka musi zainicjować nowe wybory prezydenckie, które powinny odbyć się w ciągu 50 dni. „Będziemy podążać drogą Raisiego, wykonując powierzone obowiązki bez żadnych zakłóceń” – powiedział prezydent tymczasowy.

Jego sylwetkę przedstawiła Al Jazeera. Na stanowiska pierwszego wiceprezydenta został powołany przez Raisiego w 2021 r. Jest siódmą osobą pełniącą tę funkcję od czasu zmiany konstytucji w 1989 r. i jedną z najbardziej wpływowych w tej roli. W przeciwieństwie do innych krajów, pierwszy wiceprezydent Iranu jest mianowany, nie wybierany. Pierwszy wiceprezydent przejął część uprawnień premiera po zniesieniu tego urzędu w 1989 r.

Jako pierwszy wiceprezydent Mochber podróżował po całym kraju, aby inaugurować różnorodne rządowe projekty rozwojowe, a także towarzyszył Raisiemu lub sam przewodniczył delegacjom w wielu podróżach zagranicznych. Według doniesień odwiedził Rosję wraz z wyższymi urzędnikami wojskowymi i funkcjonariuszami bezpieczeństwa, aby omówić transfery broni.

Mochber znajdował się na liście osób objętych sankcjami przez Unię Europejską w 2010 r. za rzekome zaangażowanie w działania związane z irańskim programem jądrowym i programem budowy rakiet balistycznych. Dwa lata później został skreślony z unijnej “czarnej listy”.

Został wybrany, ponieważ miał silne powiązania z najwyższym przywódcą, podobnie jak sam zmarły prezydent, i Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, oceniła Al Jazeera.

Urodzony w Dezfulu w południowo-zachodniej prowincji Chuzestan, 68-latek posiada wykształcenie w zakresie elektrotechniki, a także doktorat z prawa międzynarodowego.

Na początku swojej kariery zawodowej zajmował się bankowością i komunikacją, pełniąc funkcję szefa Urzędu Telekomunikacji w Chuzestanie, a następnie w latach 90 został awansowany na zastępcę gubernatora prowincji. Potem działał w potężnej Fundacji Mostazafan, która została utworozna przez twórcę Republiki Islamskiej ajatollaha Chomeiniego jako fundacja charytatywna. Potem przeszedł do jeszcze bardziej znaczącego funduszu zarządzajacego mieniem skofiskowanym po rewolucji islamskiej – Setadu, podlegającego najwyższemu przywódcy Iranu.

Prezydent Iranu Ibrahim Raisi zginął w niedzielnej katastrofie śmigłowca wraz z ministrem spraw zagranicznych Hosseinem Amirabdollahianem.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply