Bloomberg: Trump zwolnił Boltona z powodu różnicy zdań nt. sankcji wobec Iranu

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o zwolnieniu Johna Boltona z funkcji doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego po poniedziałkowej naradzie, podczas której Bolton zdecydowanie sprzeciwił się pomysłowi złagodzenia sankcji nałożonych na Iran. – twierdzi agencja Bloomberg.

Jak podał w środę Bloomberg, powołując się na trzy anonimowe źródła, w poniedziałek doszło do narady w Białym Domu na temat ewentualnego złagodzenia sankcji nałożonych na Iran. Posunięcie to miałoby umożliwić Trumpowi spotkanie z prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które odbędzie się 23. września br. w Nowym Jorku. Jak pisze Bloomberg, Bolton „mocno wykłócał się” sprzeciwiając się pomysłowi złagodzenia sankcji. Według niektórych źródeł złagodzenie sankcji poparł natomiast sekretarz skarbu Steven Mnuchin. Jeszcze tego samego dnia Trump miał zdecydować o odejściu Boltona. Jego dymisja została ogłoszona we wtorek.

Informując o zwolnieniu Boltona, Trump przyznał, że mocno nie zgadzał się z wieloma jego sugestiami „podobnie jak inni w administracji”.

Źródła Bloomberga ujawniły, że Biały Dom zaczął już przygotowania do spotkania Trumpa z Rouhanim. Nie jest jasne, czy irański przywódca zgodzi się zasiąść do stołu z Trumpem, ponieważ sankcje wciąż pozostają w mocy. Iran wielokrotnie deklarował, że bez całkowitego zniesienia sankcji nie będzie rozmów z Amerykanami. Jednym z rozważanych scenariuszy jest dołączenie przez Trumpa do rozmowy pomiędzy Rouhanim a Emmanuelem Macronem. Francuzi już wcześniej próbowali zbliżyć obie strony zapraszając ministra spraw zagranicznych Iranu na szczyt G7 i uzyskując ustne poparcie Trumpa dla złagodzenia sankcji, co jednak nie nastąpiło.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, władze Iranu z zadowoleniem przyjęły dymisję Boltona znanego z antyirańskiego nastawienia. Rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei wyraził nadzieję, że dymisja Boltona pomoże USA w prowadzeniu „mniej uprzedzonej” polityki wobec Iranu.

Kresy.pl / Bloomberg
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz