Teheran odrzucił ofertę rozmów ze strony Trumpa

Po zerwaniu umowy JCPOA irańscy politycy nie wierzą w dobrą wolę Trumpa.

Wysocy irańscy urzędnicy odrzucili we wtorek propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa odnośnie spotkania ze stroną irańską bez żadnych warunków wstępnych. Teheran uznał ofertę Trumpa jako bezwartościową i „upokarzającą” po tym, jak Trump zerwał porozumienie nuklearne i nałożył na Iran sankcje gospodarcze. – podała agencja Reutera.

Szef irańskiej Rady Strategicznej ds. Stosunków Międzynarodowych powiedział dzisiaj, że uważa iż propozycja Trumpa, która padła zaledwie tydzień po tym, jak groził on Iranowi „strasznymi konsekwencjami”, jest bezwartościowa.

„Opierając się na naszych złych doświadczeniach w negocjacjach z Ameryką i na pogwałceniu przez urzędników USA ich własnych zobowiązań, jest naturalnym, że nie widzimy żadnej wartości w jego [Trumpa – red.] propozycji”. – powiedział Kamal Charrazi agencji Fars.- „Trump powinien najpierw naprawić swoje wycofanie się z układu nuklearnego i pokazać, że szanuje zobowiązania swoich poprzedników i prawo międzynarodowe”. – dodał Charrazi, w przeszłości minister spraw zagranicznych Iranu.

Jednocześnie prezydent Iranu Hassan Rouhani powtórzył, że wycofanie się USA z umowy nuklearnej było „nielegalne” a Iran łatwo nie ulegnie pod presją amerykańskich sankcji. „Republika Islamska nigdy nie dążyła do napięć w regionie i nie chce problemów w globalnej żegludze, ale łatwo nie zrezygnuje ze swojego prawa do eksportu ropy” – powiedział Rouhani na spotkaniu z brytyjskim ambasadorem, nawiązując do groźby zablokowania ruchu tankowców przez cieśninę Ormuz przez Iran w razie prób zdławienia irańskiego eksportu przez USA. Rouhani powiedział także, że „teraz piłka jest po stronie Europy”.

W poniedziałek Trump niespodziewanie zaoferował spotkanie stronie irańskiej. Powiedział o tym w Waszyngtonie przyjmując premiera Włoch. „Zdecydowanie spotkałbym się z Iranem, gdyby tego chcieli. Nie wiem, czy są już gotowi. Zakończyłem umowę [atomową – red.] z Iranem. Była śmieszna. Sądzę, że prawdopodobnie będą chcieli się spotkać i jestem gotowy do spotkania w każdym momencie, w którym oni będą” – mówił Trump. „Spotkałbym się z każdym. Wierzę w spotkania” – dodawał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Irańczycy zapowiadają, że nie będą negocjować z USA pod groźbą sankcji

Kresy.pl / Reuters / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz