Trzech rosyjskich dziennikarzy zabitych w Afryce. Kręcili film o „grupie Wagnera”

Dziennikarze, którzy zbierali materiały do filmu o tzw. grupie Wagnera, zostali zabici w Republice Środkowoafrykańskiej.

W pobliżu miejscowości Sibut w Republice Środkowoafrykańskiej znaleziono ciała trzech rosyjskich dziennikarzy – Orchana Dżemala, operatora Kiriłła Radczenki i reżysera Aleksandra Rastogujewa. Mężczyźni kręcili tam film o rosyjskich najemnikach z tzw. grupy Wagnera. – podała rosyjska stacja Dożd’.

Jak pisze Dożd’, z którym współpracował Dżemal, śmierć dziennikarzy potwierdzono w misji ONZ w RŚ a także u miejscowych władz. Ciało zabitego męża rozpoznała na fotografii także żona Dżemala Irina Gordijenko.

Według miejscowych źródeł Rosjanie mieli jechać ze stolicy republiki Bangi do miejscowości Bombari. Na posterunku kontrolnym w celu kontroli dokumentów zatrzymali ich niezidentyfikowani ludzie. Tam dziennikarzy miano zabić. Jak dokładnie wyglądało to wydarzenie, nie wiadomo. Według ukraińskiej stacji Hromadske, z którą także współpracował Dżemal, nie odnaleziono jeszcze kierowcy, który wiózł dziennikarzy.

Rosyjska agencja Interfax podaje, powołując się na źródło w miejscowej policji, że wstępnie przyjęto iż motywem zabójstw był rabunek.

PRZECZYTAJ: Dziennikarz pisał o najemnikach z grupy Wagnera, wypadł przez okno

Jak pisze agencja AP, bogata w surowce mineralne Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najbiedniejszych i najmniej stabilnych państw na świecie. Rząd kraju kontroluje niewielką część jego terytorium opierając się na 13-tysięcznym ONZ-owskim kontygencie żołnierzy i policjantów. Większość kraju kontroluje 15 różnych ugrupowań zbrojnych.

Jak pisze Dożd’, o obecności w Republice Środkowoafrykańskiej rosyjskich najemników z grupy Wagnera pisały wcześniej niektóre media, w tym Nowaja Gazieta i radostacja FranceEurope1.

CZYTAJ TAKŻE: Republika Środkowoafrykańska: Muzułmański atak na polską misję

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply