CNN powołując się na anonimowe źródło w ukraińskiej armii informuje, żeukraińskie służby specjalne mogły być odpowiedzialne za operację wojskową przeciwko organizacji wspieranej przez grupę Wagnera w Sudanie.

Anonimowe ukraińskie źródło wojskowe powiedziało CNN, że operację, która obejmowała serię ataków dronów i operację naziemną, przeprowadziło „wojsko spoza Sudanu”. Źródło podało również, że „prawdopodobnie odpowiedzialne były ukraińskie służby specjalne”.

Celem ataków były wspierane przez Wagnera bojówki Sił Szybkiego Wsparcia, które od kwietnia walczą z armią sudańską o kontrolę nad krajem.

Dochodzenie CNN nie przyniosło rozstrzygających dowodów na to czy za operacją stał Kijów, ale udało mu się uzyskać materiał wideo pokazujący „cechy charakterystyczne ataków dronów w stylu ukraińskim”.

Uderzenia rozpoczęły się we wrześniu, dwa dni po tym, jak organizacja najemników Wagnera wysłała kilka ciężarówek załadowanych bronią do garnizonu Sił Szybkiego Wsparcia. Drony użyte podczas co najmniej ośmiu ataków były tymi samymi dronami, których powszechnie używają siły ukraińskie.

Eksperci, z którymi konsultowano się w ramach śledztwa, powiedzieli także CNN, że taktyka zastosowana w atakach odzwierciedla ukraińskie wzorce wojskowe.

Jednak niektórzy urzędnicy, z którymi się konsultowano, wątpili w twierdzenie źródła.

Wysoki rangą sudański urzędnik wojskowy powiedział CNN, że nie wierzy w te twierdzenia i że „nie ma wiedzy o ukraińskiej operacji w Sudanie”. Amerykańscy urzędnicy, z którymi skontaktował się CNN zareagowali na doniesienia ze zdziwieniem i sceptycyzmem.

Kijów nie przyznał się do operacji w Sudanie.

Zobacz też: Głównodowodzący sudańskiej armii odcina się od negocjacji z przeciwnikami

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply