Już w czwartek ruszy kolejowy korytarz transportowy, który połączy Turcję, Iran i Pakistan.

Informację o rychłym uruchomieniu nowego korytarza transportowego podał w czwartek portal RailFreight.com. W piątek ma wyruszyć pierwszy pociąg towarowy, który wykona bezpośrednie połączenia ze Stambułu do stolicy Pakistanu Islamabady, przez Teheran stolicę Iranu. Kurs składu będzie trwał 45 dni.

Idea kolejowego korytarza Stambuł-Teheran-Islamabad długo czekała na praktyczną realizację bowiem jego formułę trzy azjatyckie państwa uzgodniły jeszcze w 2009 r. w ramach Gospodarczej Organizacji Współpracy. Przeprowadzono próbne kursy, ale nie zostały wdrożone regularne połączenia. Dopiero z początkiem bieżącego roku Turcy, Irańczycy i Pakistańczycy zaczęli przygotowywać się do wdrożenia projektu.

Nowy korytarz transportowy jest niejako przedłużeniem wielkiego chińskiego projektu „Pasa i szlaku”. Bowiem wchodząca w jego skład pakistańska linia kolejowa ML-1 jest już częścią Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego. Pakistan jest obecnie jednym z czołowych partnerów politycznych i ekonomicznych Pekinu. Na potrzeby jednego i drugiego Pakistańczycy musieli przeprowadzić rewitalizację linii ML-1, która na odcinku w prowincji Beludżystan składała się gdzieniegdzie z torów położonych sto lat temu, twierdzi RailFreight.com.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Portal twierdzi również, że nowy korytarz transportowy może mieć znaczenie nawet dla producentów i odbiorców europejskich. Wzmacnia je funkcjonowanie tureckiego tunelu kolejowego pod cieśniną Bosfor łączącą brzegi Azji i Europy.

railfreight.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz