Już w czwartek ruszy kolejowy korytarz transportowy, który połączy Turcję, Iran i Pakistan.

Informację o rychłym uruchomieniu nowego korytarza transportowego podał w czwartek portal RailFreight.com. W piątek ma wyruszyć pierwszy pociąg towarowy, który wykona bezpośrednie połączenia ze Stambułu do stolicy Pakistanu Islamabady, przez Teheran stolicę Iranu. Kurs składu będzie trwał 45 dni.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Idea kolejowego korytarza Stambuł-Teheran-Islamabad długo czekała na praktyczną realizację bowiem jego formułę trzy azjatyckie państwa uzgodniły jeszcze w 2009 r. w ramach Gospodarczej Organizacji Współpracy. Przeprowadzono próbne kursy, ale nie zostały wdrożone regularne połączenia. Dopiero z początkiem bieżącego roku Turcy, Irańczycy i Pakistańczycy zaczęli przygotowywać się do wdrożenia projektu.

Nowy korytarz transportowy jest niejako przedłużeniem wielkiego chińskiego projektu „Pasa i szlaku”. Bowiem wchodząca w jego skład pakistańska linia kolejowa ML-1 jest już częścią Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego. Pakistan jest obecnie jednym z czołowych partnerów politycznych i ekonomicznych Pekinu. Na potrzeby jednego i drugiego Pakistańczycy musieli przeprowadzić rewitalizację linii ML-1, która na odcinku w prowincji Beludżystan składała się gdzieniegdzie z torów położonych sto lat temu, twierdzi RailFreight.com.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Portal twierdzi również, że nowy korytarz transportowy może mieć znaczenie nawet dla producentów i odbiorców europejskich. Wzmacnia je funkcjonowanie tureckiego tunelu kolejowego pod cieśniną Bosfor łączącą brzegi Azji i Europy.

railfreight.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz