Według agencji Reuters, Stany Zjednoczone w tajemnicy przeprowadziły cyberatak na Iran. Miało to związek z atakiem na saudyjskie instalacje naftowe w połowie września.

Agencja Reutera podaje, że amerykańska cyberoperacja wymierzona w Iran miała związek z atakiem na saudyjskie rafinerie z 14 września, który według USA i Arabii Saudyjskiej odpowiadają władze w Teheranie.

Anonimowe źródła, na które powołuje się agencja, atak miał miejsce pod koniec września, a ukierunkowany był na zdolności Iranu do rozpowszechniania propagandy. Jeden z rozmówców Reutera twierdzi, że wymierzony był w fizyczną infrastrukturę, ale nie podał żadnych szczegółów. Według komentarza agencji, akcja przeprowadzona przez Stany Zjednoczone pokazuje, jakie działania podejmuje administracja prezydenta Donalda Trumpa w odpowiedzi na incydenty postrzegane jako przejawy irańskiej agresji, bez angażowania się zarazem w szerszy, otwarty konflikt.

 

Jednocześnie, uderzenie przeprowadzone przez USA uderzenie wydaje się mieć zdecydowanie węższy zakres niż inne podobne działania przeciwko Iranowi, przeprowadzone w tym roku.

Pentagon odmówił skomentowania doniesień o cyberataku na Iran, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Czytaj także: Stany Zjednoczone nakładają sankcje na bank narodowy Iranu

Jak pisaliśmy, miesiąc temu doszło do ataków na dwie wielkie saudyjskie rafinerie naftowe. Zaatakowane zostały zakłady naftowe w Abkaik. Doszło w nich do pożarów dużych rozmiarów. Pomimo tego, że odpowiedzialność za uderzenie wziął na siebie polityczno-wojskowy ruch jemeńskich szyitów Ansarullar, zwany również ruchem Huthi, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Iran o przeprowadzenie ataków. Irańskie władze zaprzeczyły, że są odpowiedzialne za atak na infrastrukturę naftową Arabii Saudyjskiej. Niedługo po tym prezydent USA Donald Trump zamieścił twitta, z którego wynika, że Stany Zjednoczone są gotowe do uderzenia odwetowego za atak dronów na saudyjskie rafinerie, lecz czekają na wskazanie winowajcy przez Arabię Saudyjską.

Przeczytaj: Prezydent Iranu: Arabia Saudyjska powinna potraktować atak na swoje instalacje naftowe jako ostrzeżenie

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply