Według agencji Reuters, Stany Zjednoczone w tajemnicy przeprowadziły cyberatak na Iran. Miało to związek z atakiem na saudyjskie instalacje naftowe w połowie września.

Agencja Reutera podaje, że amerykańska cyberoperacja wymierzona w Iran miała związek z atakiem na saudyjskie rafinerie z 14 września, który według USA i Arabii Saudyjskiej odpowiadają władze w Teheranie.

Anonimowe źródła, na które powołuje się agencja, atak miał miejsce pod koniec września, a ukierunkowany był na zdolności Iranu do rozpowszechniania propagandy. Jeden z rozmówców Reutera twierdzi, że wymierzony był w fizyczną infrastrukturę, ale nie podał żadnych szczegółów. Według komentarza agencji, akcja przeprowadzona przez Stany Zjednoczone pokazuje, jakie działania podejmuje administracja prezydenta Donalda Trumpa w odpowiedzi na incydenty postrzegane jako przejawy irańskiej agresji, bez angażowania się zarazem w szerszy, otwarty konflikt.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jednocześnie, uderzenie przeprowadzone przez USA uderzenie wydaje się mieć zdecydowanie węższy zakres niż inne podobne działania przeciwko Iranowi, przeprowadzone w tym roku.

Pentagon odmówił skomentowania doniesień o cyberataku na Iran, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Czytaj także: Stany Zjednoczone nakładają sankcje na bank narodowy Iranu

Jak pisaliśmy, miesiąc temu doszło do ataków na dwie wielkie saudyjskie rafinerie naftowe. Zaatakowane zostały zakłady naftowe w Abkaik. Doszło w nich do pożarów dużych rozmiarów. Pomimo tego, że odpowiedzialność za uderzenie wziął na siebie polityczno-wojskowy ruch jemeńskich szyitów Ansarullar, zwany również ruchem Huthi, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Iran o przeprowadzenie ataków. Irańskie władze zaprzeczyły, że są odpowiedzialne za atak na infrastrukturę naftową Arabii Saudyjskiej. Niedługo po tym prezydent USA Donald Trump zamieścił twitta, z którego wynika, że Stany Zjednoczone są gotowe do uderzenia odwetowego za atak dronów na saudyjskie rafinerie, lecz czekają na wskazanie winowajcy przez Arabię Saudyjską.

Przeczytaj: Prezydent Iranu: Arabia Saudyjska powinna potraktować atak na swoje instalacje naftowe jako ostrzeżenie

Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz