Izba niższa amerykańskiego parlamentu przegłosowała rezolucję krytyczną wobec decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu oddziałów amerykańskich z Syrii.

Izba Reprezentantów przegłosowała krytyczną wobec Trumpa decyzję znaczną większością głosów. Poparło ją 354 kongresmanów z obu partii, przeciw zagłosowało 60. Uznali oni decyzję prezydenta o wycofaniu oddziałów amerykańskich z północno-wschodniej Syrii za porzucenie kurdyjskich sojuszników w regionie oraz stworzenie możliwości dla ucieczki były bojowników ISIS schwytanych wcześniej przez skupione wokół Kurdów dawne Syryjskie Siły Demokratyczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rezolucja wzywa prezydenta do opracowania planu, który zapewniłby trwałość zwycięstwa nad tak zwanym „Państwem Islamskim”. W rezolucji wezwano też Turcję do natychmiastowego zakończenia ofensywy przeciwko Kurdom.

„To była zdrada naszych partnerów. To był prezent dla Rosji, prezent dla Iranu, prezent dla ISIS i prezent dla Asada” – powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej, Eliot Engel, którego słowa cytuje portal telewizji Al Arabiya.

Engel wraz z innymi członkami prezydium oraz liderami obu partii w Kongresie spotkał się w środę z prezydentem Trumpem.

Biały Dom ogłosił 9 października, że wycofuje amerykańskie oddziały wojskowe z północnej granicy, pozwalając na ustanowienie przez Turków strefy ich kontroli w pasie 30 km od granicy Turcji. Na terenie tym zamieszkuje większa część kurdyjskiej populacji Syrii, zaś Ankara traktowała kurdyjskie Ludowe Odziały Obrony (YPG) i skupione wokół nich Syryjskie Siły Demokratyczne jako głównego wroga na terytorium Syrii. Wcześniej Amerykanie udzielili syryjskim Kurdom gwarancji bezpieczeństwa domagając się od nich zburzenia umocnień zbudowanych przy granicy Turcji i wycofania spod niej ciężkiego sprzętu bojowego.

Po wycofaniu Amerykanów Kurdowie zawarli porozumienie z władzami Syrii uznając ich zwierzchność, rezygnując z utrzymywania odrębnej adminsitracji i włączając swoje oddziały w struktury państwowych sił zbrojnych.

english.alarabiya.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz