Żółte Kamizelki i gaz łzawiący na ulicach Paryża

W sobotę doszło w Paryżu do kolejnych demonstracji ruchu Żółtych Kamizelek ale też protestu związkowców i działaczy ekologicznych.

Po zeszłotygodniowym odrodzeniu ruchu protestacyjnego Żółtych Kamizelek, w ostatnią sobotę doszło do jego kolejnych wystąpień. O ile w zeszłym tygodniu najbardziej żywiołowa demonstracja miała miejsca w mieście Nantes, to 21 września główna manifestacja ruchu odbyła się, jak bywało to przez wiele miesięcy, w Paryżu. Jednak obok Żółtych Kamizelek swoją własną demonstrację zorganizowali też członkowie jednego z radykalnych związków zawodowych oraz działacze ekologiczni przestrzegający przed ociepleniem klimatycznym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Choć manifestacja odbywała się tradycyjnie pod nazwą Żółtych Kamizelek wyraźnie było widać, że element ubioru, który w listopadzie zeszłego roku dał nazwę całemu ruchowi społecznemu w rzeczywistości jest już ubierany przez mniejszość manifestantów. Podobnie jak w zeszłym tygodniu w Nantes wyróżniającą się grupę stanowiło kilkadziesiąt zamaskowanych i ubranych na czarno osób, które atakowały witryny banków i próbowały zorganizować barykadę. Działania przeciw nim, ale też przeciw innym uczestnikom manifestacji podjęła policja, która przy pomocy gazu łzawiącego rozpraszała tłum.

Do starć doszło także w okolicach  Pól Elizejskich, stacji kolejowej  Saint-Lazare i Place de la Madeleine gdzie władze wyznaczyły tereny na których zgromadzenia publiczne zostały tego dnia zakazane.

W sobotę obywała się w Paryżu także manifestacja zwołana przez Greenpeace przeciwko ociepleniu klimatu, które, jak twierdzą działacze ekologiczni, jest spowodowane przez człowieka. Jednak demonstracja ta została szybko rozwiązana przez organizatorów. „Nie ryzykuj i opuść marsz dla klimatu. Nie ma warunków dla marszu bez przemocy” – zakomunikowała organizacja Greenpeace. Do rozejścia się do domów wezwała także inna grupa zaangażowana w organizację „Marszu dla klimatu – „Młodzi dla klimatu”.

Według telewizji France24 władze rozmieściły w centrum Paryża około 7 tys. funkcjonariuszy. Policja zatrzymała co najmniej 163 osoby a prawie 400 otrzymało grzywny w wysokości 135 euro za udział w zgromadzeniach publicznych w niedozwolonym miejscu.

france24.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz