Kolejne odwierty wykazały, że złoże w Pakistanie, na które PGNiG ma 25-letnią koncesję, są cztery raz bardziej zasobne niż pierwotnie zakładano.

W styczniu tego roku PGNiG uzyskała koncesję wydobywczą na złoże Rehman w położone Pakistanie. Koncesję wydał pakistański Directorate General of Petroleum Concessions (DGPC) na 25 lat z możliwością przedłużenia. Według majowych szacunków PGNiG, po pełnym zagospodarowaniu złóż Rehman i Rizq produkcja gazu ziemnego w tych lokalizacjach może osiągnąć łącznie 2,5 mln metrów sześciennych na dobę.

Kolejne odwierty badawcze wskazały, że szacunki muszą być skorygowane w górę. Wyniki testów przeprowadzonych przez PGNiG na odwiercie rozpoznawczym Rizq-2 w Pakistanie były czterokrotnie wyższe niż w trakcie pierwszych badań.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA

Po podłączeniu otworu do instalacji wydobywczej spodziewany przez PGNiG przyrost produkcji gazu ziemnego w Pakistanie wzrośnie o ok. 140-170 tys. m3 na dobę (w przeliczeniu na wysoki metan ok. 124-148 tys. m3 na dobę) – brzmi komunikat PGNiG.

Odwiert rozpoznawczy Rizq-2 został przeprowadzony na złożu Rizq w ramach koncesji Kirthar, w prowincji Sindh. Prace wiertnicze dla PGNiG w Pakistanie są prowadzone przez spółkę zależną Exalo Drilling.

Pierwsze testy złożowe na odwiercie rozpoznawczym Rizq-2 zostały przeprowadzone w październiku 2017 r. Wtedy uzyskano wstępnie wynik przepływów na poziomie 28 m.sześc./min. Po przeprowadzeniu szczelinowania hydraulicznego na przełomie listopada i grudnia tego roku. pomiary dały wynik 128 m.sześc./min.

Podłączenie do instalacji wydobywczej zaplanowano na koniec lutego 2018 roku.

Całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie tym samym poziom 1 mln m3 gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m3) – podało w komunikacie PGNiG. Jest to wzrost szacunków produkcji aż 20 proc.

PGNiG posiada 70 proc. udziałów w koncesjach, a 30 proc. jest własnością państwowej spółki Pakistan Petroleum Limited.

Kresy.pl / money.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply