W nocy z wtorku na środę Gazprom wstrzyma na 3 dni tłoczenie gazu ziemnego gazociągiem Nord Stream 1.

Jak podaje Interfax, rosyjski koncern paliwowy Gazprom potwierdził we wtorek w komunikacie, że od następnego dnia wstrzymuje transport gazu przez Nord Stream.

Przerwa w funkcjonowaniu gazociągu będzie trwała od godziny 4:00 31 sierpnia do godziny 4:00 3 września br. (czasu moskiewskiego).

Jako przyczynę wstrzymania dostaw wskazano “prace profilaktyczne” w zakładzie “Portowaja” nad Morzem Bałtyckim.

Wcześniej Gazprom informował, że postój jest konieczny w celu przeprowadzenia obsługi technicznej i zaplanowanych robót konserwacyjnych jedynego działającego kompresora gazu Trent 60. Zapowiadano, że po zakończeniu prac i w razie braku awarii technicznych, transport gazu zostanie przywrócony do poziomu 33 mln metrów sześciennych dziennie.

PRZECZYTAJ: Rosja wstrzyma dostawy gazu przez Nord Stream 1 na trzy dni

Rosja ograniczyła przepływ gazu przez Nord Stream 1 do zaledwie 20% jego przepustowości powołując się na problemy z konserwacją turbin wywołane zachodnimi sankcjami. UE oskarża ją o wykorzystywanie gazu jako broni do walki z zachodnimi sankcjami nałożonymi z powodu inwazji na Ukrainę.

Jeszcze w lipcu rząd Kanady zezwolił na wysłanie do Niemiec sześciu turbin wyprodukowanych przez niemiecki koncern Siemens, które były remontowane w kanadyjskim Montrealu, wyłączając je spod działania kanadyjskich sankcji wobec Rosji. Jedna z turbin  już trafiła do Niemiec w celu przekazania Gazpromowi.

Na początku sierpnia Gazprom poinformował, że obecne antyrosyjskie sankcje Unii Europejskiej utrudniają pomyślne rozwiązanie sytuacji poprzez transport i naprawę silników turbin gazowych Siemensa dla tłoczni Portowaja, będącej elementem gazociągu Nord Stream dostarczającego gaz właśnie do Niemiec. Awarią tą Gazprom uzasadniał okresowe redukcje w dostawach surowca. Przerwy te pogłębiają kryzys energetyczny, spowodowany niedoborem „błękitnego paliwa” w Niemczech i całej Europie.

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply