Zełenski chce międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy Ił-76 w Rosji. Kreml komentuje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy rosyjskiego samolotu Ił-76 w Rosji. Sprawę skomentował rzecznik Kremla, twierdząc, że na pokładzie maszyny byli ukraińscy jeńcy. Moskwa oskarża Ukrainę o zestrzelenie samolotu.

W środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy rosyjskiego samolotu Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim w Rosji. Strona rosyjska twierdzi, że na pokładzie było 65 ukraińskich jeńców, którzy lecieli na zaplanowaną wcześniej wymianę, co potwierdził ukraiński wywiad.

Zełenski zarzucił Rosjanom, że „igrają z życiem ukraińskich jeńców”, a także z uczuciami ich krewnych i emocjami społeczeństwa ukraińskiego. Jednocześnie, ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że ofiarami katastrofy rzeczywiście byli więzieni przez Rosję obywatele Ukrainy. Niedługo po katastrofie rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego strona ukraińska podała, że przewoził ona rakiety dla systemów S-300. Rosjanie przekonują, że to nieprawda, a na pokładzie byli Ukraińcy, o czym wcześniej stronę ukraińską poinformowano.

Ukraiński wywiad wojskowy nie potwierdza tego i zaznacza, że na razie nie jest jasne, kto zginął w katastrofie. Twierdzi też, że wszystko wskazuje na umyślne działania Moskwy, zagrażające życiu i zdrowiu jeńców.

W czwartek rano do wypowiedzi Zełenskiego odniósł się rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. „Jeśli ma na myśli międzynarodowe śledztwo w sprawie zbrodniczych działań reżimu kijowskiego, o wówczas jest to absolutnie konieczne” – oświadczył. Dodał, że władze rosyjskie czekają na rezultaty własnego śledztwa. Według niego, „na ten moment nie jest w pełni jasne, co się wydarzyło”. Pieskow wcześniej powtórzył zarzuty Rosji o to, że Ukraińcy celowo zestrzelili Ił-76, transportującego ukraińskich jeńców na wymianę.

Dodajmy, że proukraińskie kanały w mediach społecznościowych powtarzają twierdzenia części ukraińskich wojskowych, według których na pokładzie maszyny nie było żadnych jeńców, lecz pociski rakietowe systemu S-300. Zwolennicy tej tezy argumentują, że jak dotąd Rosjanie nie pokazali żadnych dowodów na to, że zginęło kilkudziesięciu Ukraińców.

Na tej podstawie, jak również w oparciu o oficjalne komunikaty strony ukraińskiej można domniemywać, iż istotnie jest prawdopodobne, że Ił-76 mógł zostać zestrzelony.

Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk komentując sprawę napisał na Telegramie, że podległe mu siły „robią wszystko, aby dopaść wroga zarówno na niebie, jak i na ziemi”. Dodał, że Ukraina ma „coraz więcej narzędzi i możliwości dosięgnięcia wroga tam, gdzie się tego nie spodziewa”. Twierdzi też, że Rosjanie celowo rozpowszechniają nieprawdziwe informacje, by zdyskredytować Ukrainę w oczach świata. „Ukraina ma prawo do obrony i niszczenia środków napadu powietrznego agresora” – podkreślił Ołeszczuk.

Do katastrofy samolotu Ił-76 doszło około godziny 11:00 czasu moskiewskiego (około 9 rano w Polsce). Maszyna spadła około 5-6 kilometrów od wsi Jabłonowo, w rejonie koroczańskim obwodu biełgorodzkiego. Nikt nie przeżył.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji oświadczył, że Ił-76 został zestrzelony w ramach “aktu terrorystycznego” ze strony Ukrainy. Twierdzi, że rosyjskie radary wykryły moment odpalenia dwóch ukraińskich rakiet obrony powietrznej. Rosyjski resort przekonuje też, że strona ukraińska wiedziała wcześniej o planowanym transporcie powietrznym ukraińskich jeńców.

Wcześniej przewodniczący komisji obrony rosyjskiej Dumy, izby niższej parlamentu Andriej Kartapołow powiedział, że samolot mógł zostać zestrzelony przez siły ukraińskie przy użyciu rakiet systemy Patriot lub IRIS-T. Przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin zaproponował już, by zwrócił się do parlamentów USA i Niemiec z wnioskiem o sprawdzenie, jakie rakiety mogły spowodować katastrofę rosyjskiego samolotu.

Dodajmy, że część źródeł zwraca uwagę, iż początkowo niektóre ukraińskie media powołując się na źródła wojskowe podały, że samolot najprawdopodobniej zestrzelili Ukraińcy, ponieważ przewoził broń. Później tytuły i treści tych artykułów zostały zmienione.

Unian / meduza.io / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply