Jak podał niemiecki „Die Welt”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił prośby premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o wsparcie wojskowe w postaci nowoczesnych czołgów Leopard 2.

Die Welt” powołuje się na informacje z ukraińskich kręgów rządowych. Sprawa dotyczy dostarczenia Ukrainie najnowocześniejszych, niemieckich czołgów Leopard 2.

W kwietniu br. niemiecka grupa zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) zaoferowała, że może dostarczyć Ukraińcom 100 czołgów Leopard 2A7, włącznie z częściami zamiennymi i pakietem szkoleniowym, o wartości 1,55 mld euro. Pierwsze wozy miałyby zostać dostarczone w 36 miesięcy od zawarcia umowy.

 

Jak pisze „Die Welt”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie zareagował na tę ofertę, a także odrzucił prośby goszczącego w Berlinie premiera Ukrainy, Denysa Szmyhala w sprawie dostarczenia czołgów. „‘Brak chęci’ – Scholz blokuje miliardy w dostawach czołgów” – głosi tytuł artykułu na łamach tej gazety.

Według gazety „Spiegel”, rozmowie ze Szmyhalem szef niemieckiego rządu wypowiadał się w sposób „ogólny i nieokreślony”. Nie wykazywał też chęci do zmiany stanowiska sprawie dostaw czołgów dla Ukrainy.

Dopytywana w tej sprawie kancelaria Scholza zapewniła, że Niemcy””nie ustaną we wspieraniu Ukrainy militarnie, ale także politycznie, finansowo i humanitarnie”. Zaznaczono też, że kancelaria generalnie nie informuje o poufnych rozmowach.

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek opublikowano wywiad, jakiego przed wizytą w Niemczech udzielił agencji dpa premier Ukrainy, Denys Szmyhal. Podkreślił w nim, że Ukraina oczekuje od Zachodu zmiany podejścia w kwestii dostaw ciężkiego uzbrojenia. Uważa, że na Ukrainę powinny być dostarczane nowoczesne, zachodnie czołgi.

Potrzebujemy zmiany filozofii dostaw broni. Przez to rozumiem: powinny być dostarczane również nowoczesne czołgi bojowe” – powiedział Szmyhal. „Oczekujemy od Amerykanów, że dostarczą nam Abramsów, a od Niemiec, że otrzymamy czołgi typu Leopard 2. To są nowoczesne czołgi, takie, jakie Ukraina potrzebuje na polu walki”.

Czytaj także: Hiszpania nie wyśle Leopardów Ukrainie. „Są w opłakanym stanie”

Zobacz: SkyNews: Kułeba domaga się, by Brytyjczycy przekazali swoje czołgi Ukrainie, a nie Polsce

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply