63 proc. Litwinów przeciwko polskim nazwom

63 proc. Litwinów uważa, że należy jak najszybciej usunąć polskie tablice informacyjne w miejscowościach na Wileńszczyźnie, w których większość stanowią Polacy – wynika z sondażu zamieszczonego na łamach czwartkowego wydania dziennika “Lietuvos Rytas”.

Taką opinię respondenci uzasadniają tym, że „na Litwie obowiązuje jeden język państwowy – litewski”.

21 proc. uważa, że nie należy usuwać tablic, bo „nikomu te tablice nie przeszkadzają żyć”. 12 proc. chciałoby ich usunięcia, ale jak twierdzi, „Polacy są zbyt zawzięci” i nie uda się tego zrobić. 4 proc. uczestników badania, w którym wzięło udział ponad 5 tys. czytelników „Lietuvos Rytas” wskazało, że „nie obchodzą ich stosunki polsko-litewskie”.

Na Litwie ponownie nasila się dyskusja na temat obecności polskich napisów informacyjnych obok litewskich.

„Już nie tylko nazwy ulic i nazwy miejscowości w środkach komunikacji publicznej w rejonie wileńskim i solecznickim są pisane po polsku, zabrano się również za nazwy wiosek” – napisała dzień wcześniej gazeta.

Dziennik przytoczył przykład, że nieopodal Wilna, w pobliżu wsi Łazaryszki, pojawił się znak drogowy, na którym pod nazwą wsi po litewsku umieszczono nazwę polską.

We czwartek portal delfi.lt napisał, że w budynku administracji samorządu rejonu obok napisów litewskich są też polskie napisy.

Szef litewskiej Państwowej Inspekcji Językowej Arunas Dambrauskas twierdzi, że napisy polskie są bezprawne.

„Gdy działała ustawa o mniejszościach narodowych (ustawa ta wygasła na Litwie przed rokiem), napisy w dwóch językach były dozwolone. Obecnie jedynym prawem, które reguluje te sprawy, jest ustawa o języku państwowym, a ta wyraźnie wskazuje, że wszystkie publiczne napisy mają być w języku państwowym, czyli litewskim” – powiedział Dambrauskas.

Dyrektor administracji rejonu wileńskiego Lucyna Kotłowska powiedziała portalowi delfi.lt, że samorząd nie zamierza zdejmować polskich napisów, bo „one nie nikomu nie przeszkadzają”.

„Owszem, zgodnie z ustawą o języku państwowym napisy mają być w języku litewskim i takie są, a obok są w języku polskim. Takie napisy są potrzebne naszym mieszkańcom i nikomu one nie przeszkadzają” – powiedziała Kotłowska.

Według litewskich obserwatorów sceny politycznej dyskusja w sprawie polskich napisów nasiliła się w związku ze zbliżającymi się na Litwie wyborami samorządowymi, które odbędą się 27 lutego.

Od pięciu kadencji władzę w rejonie wileńskim i solecznickim, które w większości zamieszkują Polacy, władzę sprawuje Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply