Szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz chwaląc Organizację Ukraińskich Nacjonalistów powiedział m.in, że jej wrogiem była II RP „okupująca część Zachodniej Ukrainy”. Podkreślił, że hasło „Sława Ukrajini, Herojam Sława” to organizacyjne zawołanie OUN i wraz z jej hymnem i czerwono-czarnymi flagami stało się elementem symboliki ukraińskiej armii.

Z okazji 90. rocznicy powstania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), która przypadała 3 lutego, państwowa ukraińska agencja informacyjna Ukrinform przeprowadziła wywiad z Wołodymyrem Wjatrowyczem, szefem Ukraińskiego IPN, a zarazem „kłamcą wołyńskim” i apologetą banderyzmy.

W wywiadzie Wjatrowycz zaznacza, że „OUN była jedną z wiodących organizacji ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego w XX wieku i była na pierwszej linii walki Ukraińców o niepodległość”.

– Zatem historycznie stało się tak, że interesy Ukraińców w tej kwestii były sprzeczne z interesami zarówno rosyjskiego imperium bolszewickiego, jak i [z interesami] polskimi – powiedział szef UIPN. Twierdzi, że z tego względu „wielu naszym sąsiadom nie podoba się”, że Ukraińcy starają się odtworzyć swoją historię walki o niepodległość.

– Szczególnie Rosja, (…) dla niej historia OUN pozostaje niebezpieczna, bo to historia Ukraińców, zdolnych do przeciwstawienia się potężnych siłom w skrajnie niesprzyjających warunkach – mówi Wjatrowycz. Dodaje, że Rosja chciałaby narzucać Ukrainie bohaterów i symbole, a także wyznaczać jej miejsce w historii i przeszłości. – Szkoda, że takie podejście jest też ze strony niektórych polskich historyków i polityków.

Przeczytaj: „Wojna 1942-1947” na Wołyniu. Kłamliwa wystawa Wjatrowycza i UIPN w Kijowie [+FOTO]

Szef UIPN w kontekście sprawy zabójstwa ministra Pierackiego przyznał, że działalność OUN była kontrowersyjna, ale zarazem twierdził, że była „bardzo podobna do walki samych Polaków o niepodległość”, a ounowcy w swoich podziemnych wydawnictwach inspirowali się doświadczeniami polskich działań niepodległościowych. Jednocześnie wskazał, że dla OUN głównymi wrogami w walce i niepodległość poza sowietami były polskie władze:

– W okresie międzywojennym Ukraińcy musieli walczyć o wolność nie tylko przeciw władzy radzieckiej, która zagarnęła absolutną większość naszego terytorium, ale i przeciw polskiej władzy, która okupowała część Zachodniej Ukrainy.

PRZECZYTAJ: Prof. Partacz dla Kresów.pl: porównywanie UPA do AK czy Strzelców Siczowych do Legionów to absurd

Wjatrowycz zaznaczył przy tym, że działalność OUN nie była skierowana przeciwko Polakom, ale „przeciwko okupacyjnemu państwu”. Jego zdaniem to, że część polskich polityków „sztucznie” zarzuca ounowcom „polonofobię” wynika z „niezrozumienia historii OUN”.

Przeczytaj: Wjatrowycz złożył Polakom życzenia. „Bez niezależnej Ukrainy nie będzie niezależnej Polski”

Szef UIPN był też pytany o tzw. zapisy ukraińskie w polskiej ustawie o IPN, które stawiały zbrodnie ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą na równi ze zbrodniami nazistowskimi i komunistycznymi oraz penalizowały zaprzeczanie ludobójstwu Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zostały one uznane za niekonstytucyjne przez Trybunał Konstytucyjny, a dziennikarz Ukrinform określił samą ustawę mianem „skandalicznej”.

Wjatrowycz wyraził zadowolenie z decyzji TK, uznając ją za „pozytywny krok w stronę Ukrainy, który może odnowić fachowy dialog historyczny, potrzebny Polsce i Ukrainie”. Skrytykował to, że ustawa o IPN pociągała do odpowiedzialności karnej „za to, co polscy politycy nazywają ‘zbrodniami ukraińskich nacjonalistów’”.

Przeczytaj: Wjatrowycz pochwalił zmiany w ustawie o IPN i liczy na więcej

– Teraz najbardziej odrażające fragmenty usunięto, chociaż w ustawie nadal pozostawiono wiele absurdalnych, moim zdaniem, przepisów – powiedział szef UIPN. Jego zdaniem, „nie ma jasnej definicji geograficznego terminu Wołyń” ani jasnego wyjaśnienia pojęcia „zbrodni ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą”, zwracając uwagę na ramy czasowe zawarte w ustawie, czyli lata 1925-1950. – O jakiej kolaboracji z III Rzeszą można mówić po 1945 roku, gdy takiego państwa już nie było? Spodziewam się, że polskim politykom starczy rozumu i odwagi, by usunąć te niedorzeczności ze swojego ustawodawstwa.

Omówiwszy w rozmowie szereg tematów z historii OUN, a także UPA, Wjatrowycz podsumowuje, że „OUN stała się najbardziej udanym projektem politycznym Ukraińców w minionym stuleciu”.

– To dlatego o prawo do wykorzystywania skrótu OUN wciąż zmaga się kilka inicjatyw politycznych i obywatelskich. Stworzoną przez OUN symbolikę (miecz-tryzub, czerwono-czarna flaga) dzierżą współcześni obrońcy Ukrainy na wojnie z Rosją. Ich [OUN] hymn „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” stał się marszem Sił Zbrojnych Ukrainy, a organizacyjne powitanie „Sława Ukraijini, herojam sława!”, od ubiegłego roku jest oficjalnym pozdrowieniem nowej ukraińskiej armii podkreśla Wjatrowycz.

Jego zdaniem, Ukraińcy powinni uczyć się od ounowców tego, że „walka o wolność musi być bezkompromisowa”, a historia OUN ma „potężny potencjał mobilizacyjny”.

Przeczytaj także: Wjatrowycz pewny że niedługo wszyscy Ukraińcy będą kochać UPA

Przypomnijmy, że Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Kierowany przez niego IPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zablokował prowadzenie na Ukrainie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskich specjalistów. Stwierdził także, że „co najmniej 105 polskich pomników i innych znaków pamięci postawionych na Ukrainie w latach 1991-2017 uznaje się za nielegalne”. Za „nielegalne” uznał także rzeźby lwów, które w 2015 roku wróciły na Cmentarz Obrońców Lwowa.

Przeczytaj: Wjatrowycz proponuje ustanowienie orderu im. Bandery

Przeczytaj także: Wjatrowycz o słowach Dudy: deheroizacji UPA może chcieć tylko wróg niepodległości Ukrainy

Zobacz: Szef ukraińskiego IPN: mówienie o ludobójstwie na Wołyniu to wspieranie Rosji

Ukrinform.net / Kresy.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Ciekawe czy pisma z gratulacjami z okazji obchodów rocznicy ,( od premiera i prezydenta Polski) trafiły już na biurko Poroszenki ? A wracając do artykułu ,to ten sukces ,mogą zanotować,dzięki wydatnej pomocy (milczenie i ciche wsparcie) rządu i prezydenta RP.

  2. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Czy w związku z wypowiedzią wysokiej rangi urzędnika ukraińskiej administracji, w której zawarł pomówienia pod adresem Polski (brednie o “okupacji tzw. Zachodniej Ukrainy”) ambasador Ukrainy zostanie wezwany z żądaniem udzielenia stosownych wyjaśnień, czy też usłyszymy tradycyjne: Polacy, nic się nie stało? A może w ogóle nic nie usłyszymy? Może choć nota protestacyjna? Bo, gdyby tak obecny prezes IPN wygłosił przemówienie, w którym obecną przynależność Lwowa do Ukrainy nazwał okupacją, to ambasador Piekło już siedziałby na dywaniku w ukraińskim MSZ, korząc się za “niestosowność” polskiego urzędnika…

  3. zefir
    zefir :

    Banderowskiej gnidzie Wjatrowyczowi,która ma niejasności w sprawie “zbrodni ukraińskich formacji kolaburujących z III Rzeszą”niemiecką należy przypomnieć,że w imieniu nazizmu Hitlera,w czasie IIW.Ś. ochotniczo służyły następujące ukraińskie formacje:-Legion Ukraiński(w oparciu o porozumienie OUN z Abwehrą);- UPA;14 Dywizja Grenadierów Waffen SS;-Dywizja Von Stumpfold;-Legion PuMa;-Ukraińscy Wolni Kozacy;-Ukraińska Armia Wyzwoleńcza;-Ukraiński Legion Samoobrony (melnykowcy);Ukraińska Milicja(formacja policyjna OUN);Ukraińska Armia Narodowa (UAN,UNA);Ukraińska Policja Pomocnicza;-Bataliony: “Nachtigall” i “Roland”;-4-ry Bataliony Schmutzmannschaft( nr.nr.103,109,201,101)-jako zmotoryzowana policja ukraińska;-Rosyjsko-Ukraiński Batalion Policyjny SD (tzw batalion Murawiewa)-553-i Wschodni Batalion Ludowy;-5-ęć Ochotniczych Pułków Policji SS (nr.nr.4,5,6,7,8);-Brygada Przeciwpancerna “Wolna Ukraina”;-Brygada Spadochronowa Gruppe B.Szkołę Ukrainische SS Wachmanschaft w Trawnikach pod Lublinem ukończyło 15000 Ukraińców.W różnych formacjach niemieckich podczas II W.Ś.służyło 310000 Ukraińców. O obsadzie niemieckich obozów zagłady tylko wspominam:Ukraińców było więcej niż Niemców.

      • jwu
        jwu :

        Moja nieżyjąca już teściowa od 1940 przebywała na Syberii.Po powrocie do Polski zamieszkała w jednym z miast na tzw. ziemiach odzyskanych.W mieście tym osiedliła się również spora ilość innych sybiraków.Którzy dosyć regularnie spotykali się i wspominali tamte złe czasy.Na paru spotkaniach i ja byłem ,wtedy dowiedziałem się ,że strażnikami obozów w których przebywali zesłańcy ,byli żołnierze narodowości ukraińskiej służący w armii czerwonej.Zresztą nawet w filmie “Syberiada” jest wątek o miłości ukraińskiego strażnika z Polką ,który kończy się jego wyjazdem na front.Podsumowując.Jeżeli padłem ofiarą nieprawdy i okrze się ,że ci zmęczeni życiem ludzie mylili się ,to wszystkich ,którzy czują się tym dotknięci, gorąco przepraszam.

  4. Gaetano
    Gaetano :

    @General Zgadza się. Cieszy taka postawa – w tej kwestii nigdy nie miałem złudzeń – a trzeba pamiętać, że ten parszywy nowotwór powoli się rozrasta. Może ci tzw. lepsi, ze wschodu, coś by w tym grajdole zmienili, ale widać są w mniejszości.

  5. jwu
    jwu :

    Przepraszam pana Wiatrowycza jeżeli poczuł się publicznie znieważony ,którymś z moich wpisów poświęconych komentowaniu powyższego artykułu.Nie pochwalam publicznie (i nie tylko) przestępstw.Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich przed konsekwencjami jakie niosą za sobą, mowa nienawiści i różnego rodzaju fobie.Żegnam Was wszystkich i pozdrawiam .Do nieusłyszenia.