Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz złożył Polakom życzenia z okazji Dnia Niepodległości.

Wjatrowycz przypomniał w niedzielę na swoim profilu w medium społecznościowym, że Polska obchodzi obecnie stulecie odzyskania niepodległości. „Dziesięć miesięcy temu taką jubileuszową datę wspominano na Ukrainie” – stwierdził mając na myśli obchody powstania tzw. Ukraińskiej Republiki Ludowej. Szef UIPN przypomniał, że w ciągu tego stulecia Polacy i Ukraińcy „walczyli osobno, razem a nawet przeciw sobie”. Jego zdaniem płynie z tego nauka dla obu narodów.

„Główna lekcja minionego stulecia – bez niezależnej Ukrainy nie będzie niezależnej Polski. I na odwrót. Dlatego pozdrawiam sąsiadów z tą ważną datą i życzę odwagi uczenia się na historii”. – napisał Wjatrowycz.

PRZECZYTAJ: Urzędnik MSZ: Istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski

Przypomnijmy, że Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Kierowany przez niego IPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zablokował prowadzenie na Ukrainie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskich specjalistów. Stwierdził także, że „co najmniej 105 polskich pomników i innych znaków pamięci postawionych na Ukrainie w latach 1991-2017 uznaje się za nielegalne”. Za „nielegalne” uznał także rzeźby lwów, które w 2015 roku wróciły na Cmentarz Obrońców Lwowa.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz oburzony postawą kibiców Śląska na Cmentarzu Orląt. „To Lwów a nie Polska”

Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Nie proszę pana, Polska będzie istniała niezależnie od stanu Ukrainy!!Nawet, im dalej będziemy się trzymać od was tym lepiej i taniej dla nas!Chce pan ” bilansu współpracy”, na pewno??od czego zacząć ?od miliardowych strat gospodarczych m.in. rolników z powodu przymuszenia nas do sankcji czy przymuszania do importu ukraińskich owoców, kiedy własne gniją w sadach??dotowania waszego rolnictwa /podatki Polaków pod przymusem/, mleczarstwa,lecznictwa,organizacji ukr.w Polsce,swap 4 mld złotych, 300mln na drogi, 350mln na koleje, melioracja Jeziora Świteź, dopłata 2 mln euro na zabezpieczenie elektrowni w Czarnobylu,utrzymywanie w więzieniach ukr.przestępców którzy mordowali, gwałcili i kradli w Polsce,3150 zł na miesiąc.Dopłaty do ukraińskich robotników i emerytów bez zwrotu z ZUS Ukrainy,leczenie nieubezpieczonych ukraińców w Polsce powodujące zadłużanie polskich szpitali i utrudnienia dla Polaków.

  W zamian jeszcze:
  zakaz ekshumacji Polaków, pomordowanych bestialsko przez UPA i chłopów ukraińskich,
  bezustanne obrażanie i oskarżanie/ uchwała ws usunięcia Lwów sprzed Cmentarza Łyczkowskiego
  zakaz oddania Polakom kościołów polskich na cele religijne/min.kościół św.M.Magdaleny we Lwowie
  utrudnianie wjazdu Polakom na 1 listopada
  niszczenie cmentarza /Kołomyja/, konsulatów,pomników polskich
  epidemia odry i koszty z tym związane
  epidemia żółtaczki na Śląsku i koszty z tym związane

  itd…

 2. ProPatria
  ProPatria :

  To nie są żadne życzenia, lecz kolejny bezczelny i wrogi Polsce manifest tego butnego banderowskiego oszołoma. Jak zwykle nie stroni od kretynizmów w stylu: „(…) bez niezależnej ukrainy nie będzie niezależnej Polski (…)” (Polska istniała przez prawie 2 tysiące lat bez tego przeżartego korupcją bankruta, ba, jest wręcz odwrotnie: pojawienie się na mapie Europy żartu historii pod każdym możliwym, względem nasz kraj osłabia), lecz określenie stopnia arogancji i chamstwa wobec stwierdzenia: „(…) życzę odwagi uczenia się na historii (…)” nie kwalifikuje się w jakichkolwiek normach językowych !! Cwany rezunek „zapomniał”, że akurat 99,9 % bohaterów narodowych Polski nie jest zwyrodniałymi mordercami niemowląt, dzieci, kobiet i starców i karty naszej historii nie ociekają krwią i cierpieniem niewinnych..