Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz złożył Polakom życzenia z okazji Dnia Niepodległości.

Wjatrowycz przypomniał w niedzielę na swoim profilu w medium społecznościowym, że Polska obchodzi obecnie stulecie odzyskania niepodległości. „Dziesięć miesięcy temu taką jubileuszową datę wspominano na Ukrainie” – stwierdził mając na myśli obchody powstania tzw. Ukraińskiej Republiki Ludowej. Szef UIPN przypomniał, że w ciągu tego stulecia Polacy i Ukraińcy „walczyli osobno, razem a nawet przeciw sobie”. Jego zdaniem płynie z tego nauka dla obu narodów.

„Główna lekcja minionego stulecia – bez niezależnej Ukrainy nie będzie niezależnej Polski. I na odwrót. Dlatego pozdrawiam sąsiadów z tą ważną datą i życzę odwagi uczenia się na historii”. – napisał Wjatrowycz.

PRZECZYTAJ: Urzędnik MSZ: Istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski

Przypomnijmy, że Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Kierowany przez niego IPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zablokował prowadzenie na Ukrainie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskich specjalistów. Stwierdził także, że „co najmniej 105 polskich pomników i innych znaków pamięci postawionych na Ukrainie w latach 1991-2017 uznaje się za nielegalne”. Za „nielegalne” uznał także rzeźby lwów, które w 2015 roku wróciły na Cmentarz Obrońców Lwowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz oburzony postawą kibiców Śląska na Cmentarzu Orląt. „To Lwów a nie Polska”

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JeszczePolska :

  Nie proszę pana, Polska będzie istniała niezależnie od stanu Ukrainy!!Nawet, im dalej będziemy się trzymać od was tym lepiej i taniej dla nas!Chce pan ” bilansu współpracy”, na pewno??od czego zacząć ?od miliardowych strat gospodarczych m.in. rolników z powodu przymuszenia nas do sankcji czy przymuszania do importu ukraińskich owoców, kiedy własne gniją w sadach??dotowania waszego rolnictwa /podatki Polaków pod przymusem/, mleczarstwa,lecznictwa,organizacji ukr.w Polsce,swap 4 mld złotych, 300mln na drogi, 350mln na koleje, melioracja Jeziora Świteź, dopłata 2 mln euro na zabezpieczenie elektrowni w Czarnobylu,utrzymywanie w więzieniach ukr.przestępców którzy mordowali, gwałcili i kradli w Polsce,3150 zł na miesiąc.Dopłaty do ukraińskich robotników i emerytów bez zwrotu z ZUS Ukrainy,leczenie nieubezpieczonych ukraińców w Polsce powodujące zadłużanie polskich szpitali i utrudnienia dla Polaków.

  W zamian jeszcze:
  zakaz ekshumacji Polaków, pomordowanych bestialsko przez UPA i chłopów ukraińskich,
  bezustanne obrażanie i oskarżanie/ uchwała ws usunięcia Lwów sprzed Cmentarza Łyczkowskiego
  zakaz oddania Polakom kościołów polskich na cele religijne/min.kościół św.M.Magdaleny we Lwowie
  utrudnianie wjazdu Polakom na 1 listopada
  niszczenie cmentarza /Kołomyja/, konsulatów,pomników polskich
  epidemia odry i koszty z tym związane
  epidemia żółtaczki na Śląsku i koszty z tym związane

  itd…

 2. ProPatria
  ProPatria :

  To nie są żadne życzenia, lecz kolejny bezczelny i wrogi Polsce manifest tego butnego banderowskiego oszołoma. Jak zwykle nie stroni od kretynizmów w stylu: „(…) bez niezależnej ukrainy nie będzie niezależnej Polski (…)” (Polska istniała przez prawie 2 tysiące lat bez tego przeżartego korupcją bankruta, ba, jest wręcz odwrotnie: pojawienie się na mapie Europy żartu historii pod każdym możliwym, względem nasz kraj osłabia), lecz określenie stopnia arogancji i chamstwa wobec stwierdzenia: „(…) życzę odwagi uczenia się na historii (…)” nie kwalifikuje się w jakichkolwiek normach językowych !! Cwany rezunek „zapomniał”, że akurat 99,9 % bohaterów narodowych Polski nie jest zwyrodniałymi mordercami niemowląt, dzieci, kobiet i starców i karty naszej historii nie ociekają krwią i cierpieniem niewinnych..