Sąd administracyjny w Kijowie uznał w środę opinię ukraińskiego IPN w sprawie symboliki dywizji Waffen-SS Galizien za nielegalną. Zdaniem sądu symbolika ta, często demonstrowana przez ukraińskich nacjonalistów, podlega ustawie o potępieniu reżimów totalitarnych.

O decyzji kijowskiego sądu poinformował w mediach społecznościowych deputowany frakcji Sługa Narodu Maks Bużanski. Z opublikowanej przez niego kopii postanowienia sądu wynika, iż symbolikę SS Galizien sąd uznał za nazistowską i jako taką podlegającą pod ustawę o potępieniu reżimów totalitarnych, która m.in. zabrania demonstrowania takiej symboliki uznając ją za propagandę totalitarnych reżimów. Sąd stwierdził bezprawność opinii wydanej jeszcze w 2017 roku i podpisanej przez ówczesnego szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza, w której twierdzono, że symbolika SS Galizien nie podlega pod wspomnianą ustawę. UIPN i jego urzędnicy zostali zobowiązani do powstrzymania się od dalszego propagowania tej opinii.

“To wszystko, przybyliśmy i zakończyliśmy uroczyste pogrzeby w niemieckich hełmach i kostiumach esesmanów przy aplauzie lokalnych władz” – napisał Bużanski. Zdaniem deputowanego sprawa ma “piękny finał na 75-lecie Zwycięstwa nad faszyzmem”. Bużański zapowiedział, że “za propagandę nazizmu będziemy sadzać”.

PRZECZYTAJ:
Pod Lwowem kolejny raz pochowano ukraińskich SS-manów [+VIDEO]
Ukraina: pochowano szczątki ukraińskich SS-manów. Gubernator Lwowa: oni zwyciężyli [+VIDEO]
W Stanisławowie uroczyście pochowano weterana Waffen-SS Galizien [+FOTO]

Bużanski nie ujawnił, czy na dzisiejszej rozprawie pojawił się Wołodymyr Wjatrowycz, który został na nią wezwany przez sąd. Jak pisaliśmy, sprawa toczyła się od 2017 roku, jak się dzisiaj okazało, z powództwa Natalii Masnikowej. Osoba ta w trybie administracyjnym pozwała UIPN oraz Wjatrowycza oczekujac od sądu uznania za bezprawną interpretację ustawy o potępieniu reżimów totalitarnych, w której UIPN stwierdził, że demonstrowanie symboliki SS Galizien nie narusza zakazu propagandy systemów totalitarnych.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: Waffen-SS Galizien to nie zbrodniarze, ale ofiary wojny

Przypomnijmy, że corocznie, w rocznicę bitwy pod Brodami, na cmentarzu żołnierzy SS Galizien w Czerwonym pod Lwowem odbywa się uroczystość, podczas której chowane są odkryte szczątki członków tej formacji. W lipcu 1944 roku ta złożona z ukraińskich ochotników dywizja stoczyła przegrany bój z Armią Czerwoną, w którym została całkowicie rozbita tracąc kilka tysięcy zabitych. Szczątki poległych wciąż są odnajdywane na polu bitwy i ekshumowane a ich uroczysty pochówek odbywa się co roku w lipcu na cmentarzu w Czerwonym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / strana.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Krok ku normalności. Zobaczymy czy wyrok sądu utrzyma się w mocy, czy też naziole spod znaku bandery nie “załatwią” go w sądzie wyższej instancji.