“Kolejne dwa Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe POPRAD opuściły zakłady PIT-Radwar S.A. i dotarły do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Mimo COVID-19 aktualnie polski zakład bez zakłóceń realizuje postanowienia umowy” – poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej.

We wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowało, że kolejne dwa Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe POPRAD opuściły zakłady PIT-Radwar S.A. Zestawy dotarły już do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Resort obrony podkreśla, że pandemia COVID-19 nie spowodowała zakłóceń w zakresie produkcji i dostarczania opisywanego sprzętu.

Na bieżący rok przewidziana jest dostawa łącznie 24 pojazdów zaopatrzonych w wyrzutnie spośród 77 planowanych egzemplarzy seryjnych, które zostały  zamówione w grudniu 2015 roku za kwotę 1,083 mld PLN.

Zestawy POPRAD były dostarczane dla Wojska Polskiego seryjnie od 2018 roku. Pododdziały wojsk obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych odebrały już 36 egzemplarzy.

Zobacz także: Wojsko poszukuje zastępcy ZSU-23-4. Ogłoszono zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego

Jak czytamy na stronie spółki PIT-Radwar S.A., Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. SPZR POPRAD może być stosowany także do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, oraz lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

Podstawowe funkcje SPZR POPRAD realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą, która posiada napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker).

Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, które są przekazywane kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji oraz orientowania, a także urządzenie zapytujące „swój-obcy”.
Zestaw jest montowany standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

Zobacz także: Polska firma realizuje kontrakt na anteny IFF dla Patriotów

pitradwar.com / twitter.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply