Nowy szef Ukraińskiego IPN powiedział, że jego instytut chce zmienić podejście do heroizacji postaci z historii Ukrainy na rzecz takich, które jednoczą ukraińskie społeczeństwo, a także upamiętniać Hołodomor, Holokaust czy katastrofę w Czarnobylu. Chce też, jak twierdzi, dalej szukać „wspólnego języka” z sąsiadami Ukrainy.

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej ma zamiar zmienić swoje podejście do heroizacji postaci z historii Ukrainy. W środę podczas posiedzenia parlamentarnej komisji ds. polityki humanitarnej i informacyjnej mówił o tym nowy szef UIPN, Anton Drobowycz. Jak powiedział, Instytut ma zamiar skoncentrować się na upamiętnianiu i heroizowaniu postaci, które jednoczą ludzi, a nie dzielą.

– UIPN, właściwie, będzie dalej poszukiwał heroicznych postaci, ale z akcentem na takie, które będą jednoczyć ukraińskie społeczeństwo, które pomogą nam wreszcie dojść do porozumienia co do takich osób – powiedział Drobowycz, cytowany przez serwis UkraNews.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowy szef UIPN jako przykłady takich osób wymienił Kazimierza Malewicza, rosyjskiego malarza i komunisty polskiego pochodzenia (na Ukrainie uważa się go za Ukraińca, choć on sam później odcinał się od ukraińskiej tożsamości narodowej), a także Walerego Łobanowskiego, ukraińskiego piłkarza i trenera, grającego w reprezentacji ZSRR. Dodajmy, że obecny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski głosi podobne poglądy. Opowiadał się m.in. za upamiętnianiem ukraińskich artystów i sportowców.

Jednocześnie, wśród głównych zadań Ukraińskiego IPN Drobowycz wymienił zajmowanie się sprawami Hołodomoru (Wielkiego Głodu na Ukrainie), Holokaustu, katastrofy w Czarnobylu. Chce też walczyć z mitami dotyczącymi różnych wydarzeń historycznych. Zaznaczył też, że „wielka uwaga będzie poświęcana dalszej pracy nad znalezieniem wspólnego języka z naszymi sąsiadami, z którymi nie znaleźliśmy wspólnego języka”. Szef UIPN powiedział również, że Instytut będzie dalej prowadził dekomunizację, prowadząc działania w tym zakresie w konsultacji z organami władzy i samorządami.

Jak informowaliśmy, na początku grudnia na Ukrainie pojawiły się doniesienia, że następcą „kłamcy wołyńskiego” Wołodymyra Wjatrowycza na stanowisku szefa ukraińskiego IPN został Anton Drobowycz, ekspert w dziedzinie edukacji i kultury, pracujący w katedrze kulturologii Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Drahomanowa. Jest członkiem władz Młodzieżowego Stowarzyszenia Religioznawców, a także kierownikiem programów edukacyjnych Centrum Memorialnego Holokaustu „Babi Jar”. Nominację Drobowycza na szefa UIPN skrytykował jego poprzednik na tym stanowisku, znany kłamca wołyński i apologeta banderyzmu oraz OUN-UPA, Wołodymyr Wjatrowycz.

Przeczytaj: Ukraina: wybrano następcę Wjatrowycza. Zobacz, co mówił o Polakach

Czytaj także: Prof. Osadczy o nowym szefie Ukraińskiego IPN: jest nadzieja na osłabienie banderyzmu, ale przełomu się nie spodziewajmy

ukranews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    andrzejkk :

    Ukraincy stworzyli po II ws mit na Zach Europy a takze w USA i Kanadzie, ze to oni sa ofiarami „okupacji ” polskiej i rosyjskiej. Obecnie ten mit chca „sprzedac ” Polakom. Zrobic ich wspolwinnymi za zbrodnie na Kresach. Nie mozna liczyc, ze cokolwiek zmieni sie w ich podejsciu do tych zbrodni, to jeszcze nie to pokolenie z mentalnoscia post- sowiecka.