Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wyprodukował nowy klip o obrońcach Ukrainy i Matce Bożej jako ich patronce. Jedno z ujęć pokazuje Banderę i Szuchewycza w charakterystycznym dla chrześcijańskich ikon stylu.

Klip opublikowano 1 października na kanale ukraińskiego IPN w serwisie YouTube. „Kult Matki Bożej jako opiekunki wojowników sięga czasów Rusi Kijowskiej i Bizancjum. Ukraińscy Kozacy szczególnie obchodzili Święto Pokrowy. [Opieki Najświętszej Bogurodzicy lub Wstawiennictwa Bogurodzicy] Święto to stało się ważne dla społeczności kozackiej, gdyż to właśnie wtedy wybierano nowych hetmanów i oficerów” – czytamy w opisie nagrania. 

Jak dodano, „święto Pokrowa stało się symbolem powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii”. „Pamiętamy o wszystkich, którzy walczyli o wolność Ukrainy, czcimy poległych i dziękujemy obrońcom Ukrainy” – napisano.

Nagranie pokazuje liczne postaci z historii Ukrainy.

Jedno z ujęć (1:19) przedstawia Stepana Banderę i Romana Szuchewycza w charakterystycznym dla chrześcijańskich ikon stylu.

Czytaj: Mer Lwowa gloryfikuje kata Polaków – Romana Szuchewycza

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. Choć w czasie głównej fazy ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich Bandera przebywał w niemieckim obozie koncentracyjnym, było one realizowane przez jego towarzyszy w myśl ideologii jaką propagował. To właśnie banderowska OUN powołała tak zwaną Ukraińską Powstańczą Armię. Po opuszczeniu obozu Bandera nie doprowadził do wstrzymania akcji wymierzonych w polskich cywilów.

Roman Szuchewycz był z kolei głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Zobacz: Sztab Generalny Ukrainy uczcił datę powstania UPA i wspomniał o Szychewyczu

Czytaj także: Władze Lwowa planują postawienie pomnika Szuchewycza. Ma stanąć w centrum miasta

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz