Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy uczcił rocznicę utworzenia UPA. Wspomniał też o Romanie Szuchewyczu – kacie Polaków na Kresach.
Sztab Generalny ukraińskiej armii uczcił w poniedziałek symboliczną datę utworzenia UPA. “Dziś, 14 października, przypada Dzień Utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tę symboliczną datę ustaliło w uchwale z 30 maja 1947 roku Prezydium Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej z Romanem Szuchewyczem na czele” – napisano w komunikacie na platformie X.
Сьогодні, 14 жовтня – День створення Української Повстанської Армії.
Саме цю символічну дату закріпила Президія керівного органу Української Головної Визвольної Ради на чолі з Романом Шухевичем у своїй постанові від 30 травня 1947 року pic.twitter.com/mbFli7btnq— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) October 14, 2024
Czytaj: Mer Lwowa gloryfikuje kata Polaków – Romana Szuchewycza
11 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na ponad 100 polskich miejscowości na Wołyniu i zamordowała tysiące Polaków — w większości starców, kobiet i dzieci. Dzień ten — ze względu na skalę dokonanej wówczas zbrodni — przeszedł do historii jako krwawa niedziela i jest symbolem rzezi wołyńskiej.
Atak na polską społeczność był częścią zaplanowanych i konsekwentnie przeprowadzanych mordów dokonywanych na Polakach w latach 1943-1945 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię, SS Galizien oraz inne jednostki i organizacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką na terenach dawnych województw Rzeczypospolitej — wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. Zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków, a setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swych domów i ucieczki.
Wspomniany w komunikacie Sztabu Generalnego Ukrainy Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.
Zobacz: Lider OUN: Nie pozwolimy Polsce zakazać symboli UPA
Czytaj także: Szuchewycz coraz pozytywniej oceniany na Ukrainie
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!