Mer Lwowa gloryfikuje kata Polaków – Romana Szuchewycza

Mer Lwowa Andrij Sadowy, od lat znany z gloryfikowania OUN-UPA, kolejny raz publicznie promuje postać odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków zbrodniarza – głównodowodzącego UPA, Romana Szuchewycza.

W sobotę w rejonie Muzeum Romana Szuchewycza we Lwowie-Biłohorszczu, które zostało doszczętnie zniszczone w rosyjskim ataku przeprowadzonym nad ranem 1 stycznia br., odbyła się gra terenowa z udziałem ukraińskiej młodzieży, m.in. z Płastu. Wydarzenie te promował w mediach społecznościowych mer Lwowa, Andrij Sadowy. Zamieścił wpis na Facebooku ze zdjęciami.

„Gra terenowa w okolicy muzeum generała Szuchewycza, które w Nowy Rok zniszczył nasz wróg” – napisał Sadowy. „Już w maju wybierzemy zwycięzcę konkursu architektonicznego i nie tylko odbudujemy muzeum, ale też zaaranżujemy całą przestrzeń naokoło” – dodał.

Wpis Sadowego spotkał się już z krytycznymi komentarzami.

Konkurs architektoniczny na odbudowę promującego banderyzm obiektu ogłoszono po koniec lutego br. Główny architekta Lwowa, Anton Kołomiejcew zapowiadał wówczas, że w oryginalnej formie ma zostać odtworzony m.in. kryjówka, znajdująca się pierwotnie przy wejściu na poddasze. Zaznaczył, że celem jak największego zachowania autentyczności wtórnie użyta ma zostać odzyskana z rumowiska cegła.

Jak pisaliśmy, były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jego fundacja sfinansuje odbudowę muzeum Romana Szuchewycza, które zostało zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku. “Nasza Fundacja sfinansuje wszystkie niezbędne prace” – zadeklarował.

Przypomnijmy, że Andrij Sadowy jako mer Lwowa wielokrotnie i przy różnych okazjach, w tym także w ostatnich latach, otwarcie gloryfikował OUN-UPA i lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Stepana Banderę. Władze miasta pod jego rządami uczestniczą w oficjalnych uroczystościach i obchodach związanych z banderyzmem.

Zobacz: “Na jego przykładzie wyrosło nowe pokolenie” – mer Lwowa chwali Stepana Banderę

Przeczytaj: Mer Lwowa zapytany o zbrodnię wołyńską: To co było, jest historią

Czytaj także: Mer Lwowa nazwał polskich rolników “prorosyjskimi prowokatorami”

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Przypomnijmy, że 5 marca 2021 r. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Gdyby chociaż ten Sadowy był wyjątkiem, ale tak nie jest, a zdegenerowane elity III RP ze wszystkich sił Polaków wspomagają innych banderowskich degeneratów wmawiając Polakom, że taka jest “nasza” racja stanu, a jeśli ktoś się jej nie podporządkuje, to do więzienia jako rosyjska onuca. Wracają lata pięćdziesiąte ub. wieku, czy co? Później już prawie nie było takich gróźb. Nieszczęściem i to największym jest to, że wielu Polaków wierzy w konieczność pomocy banderowcom. Szkoda, że Polacy nie kierowali pomocy bombardowanemu przez wojska NATO Irakowi od 2003 roku, albo Belgradowi – Kali jednak na takie bombardowania zezwalał.