Mer Lwowa Andrij Sadowy opublikował w niedzielę wpis wychwalający Stepana Banderę. “Na jego przykładzie wyrosło nowe pokolenie” – stwierdził.

Mer Lwowa, Andrij Sadowy, opublikował w niedzielę wpis z okazji 114. rocznicy urodzin Stepana Bandery, szefa OUN. “Biografia Stepana Bandery to historia niezłomności. Więzienia, obozy koncentracyjne, prześladowania – to wszystko było w jego życiu. Jednak nosił swoje przekonania z dumnie podniesioną głową. Na przykładzie Bandery wyrosło nowe pokolenie, które poszło na walkę z nową moskiewską hordą” – napisał Sadowy.

“Pokolenie zwycięzców. Chwała Ukrainie!” – zakończył swój wpis.

W niedzielę na Ukrainie świętowano 114. rocznicę urodzin Stepana Bandery. Rada Najwyższa Ukrainy zamieściła wpis z tej okazji. Upamiętniono go m.in. we Lwowie. Mer Lwowa Andrij Sadowy, przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy miasta złożyli kwiaty pod jego pomnikiem.

Przypomnijmy, że także w poprzednich latach na Ukrainie miały miejsce obchody rocznicy urodzin szefa OUN. Zwykle w Kijowie odbywał się marsz z tej okazji. Ukraińskie media podkreślają, że w tym roku było to niemożliwe z powodu trwającej wojny.

Zobacz także: Jedynie 14% Ukraińców uznaje jakąkolwiek odpowiedzialność UPA za ludobójstwo na Polakach [SONDAŻ]

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Zobacz także: Ambasador Ukrainy broni Stepana Bandery i uzasadnia zbrodnie na Polakach [+VIDEO]

Przypomnijmyw rankingu „Narodowy TOP”, mającym wskazać najwybitniejszych Ukraińców wszech czasów”, w pierwszej piątce znaleźli się m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski, przywódca powstania kozackiego Bohdan Chmielnicki oraz lider OUN, Stepan Bandera.

W grudniu informowaliśmy, że w ramach zmiany nazw ulic w mieście Izium w obwodzie charkowskim pojawi się tam m.in. ulica imienia lidera OUN, Stepana Bandery.

Jak pisaliśmy, pod koniec listopada ub. r. Rada Miejska Winnicy zmieniła nazwę ulicy Lwa Tołstoja, która odtąd nosi imię Stepana Bandery. Innej ulicy nadano imię jednego z dowódców UPA.

Dodajmy, że w listopadzie rada miejscowości Tywrów w obwodzie winnickim na Ukrainie postanowiła usunąć nazwę ulicy imienia Stepana Bandery.

Z kolei we wrześniu ub. r. Rada Miasta Dniepr postanowiła zmienić nazwę 45 ulic. Obejmuje to również przypisanie jednej z centralnych ulic miasta imienia Stepana Bandery.

Zobacz także: Ukraińska piosenkarka opublikowała piosenkę „Bandera”, ponad pół miliona wyświetleń w dwa tygodnie

Czytaj także: Ukraińska szopka bożonarodzeniowa z Banderą i Bidenem

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply