Sekcja zwłok Slobodana Praljaka, byłego dowódcy wojska bośniackich Chorwatów, skazanego za zbrodnie wojenne wykazała, że na Sali Trybunału w Hadze zażył on cyjanek potasu.

Holenderska prokuratura, powołując się na raport z sekcji zwłok Slobodana Praljaka podała w piątek, że w jego krwi wykryto cyjanek potasu. Jako prawdopodobną przyczynę zgonu wskazano niewydolność serca.

Przypomnijmy, że Praljak, jeden z dowódców wojska bośniackich Chorwatów, skazany za zbrodnie wojenne na terenie byłej Jugosławii, w środę zażył truciznę na sali posiedzeń Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii w Hadze i wkrótce potem zmarł. Holenderskie władze wszczęły w śledztwo w sprawie pomocnictwa przy samobójstwie poprzez dostarczenie Praljakowi trucizny.

Na prośbę ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, przy sekcji zwłok obecni byli dwaj chorwaccy eksperci. Wcześniej śledczy ustalili, że w fiolce, której zawartość wypił Praljak, był “produkt chemiczny, który może wywoływać śmierć”.

Przypomnijmy, że Praljak, były generał armii nieuznawanej Chorwackiej Republiki Herceg-Bośni wypił truciznę chwilę po ogłoszeniu przez Trybunał, że jego apelacja od wyroku z 2013 roku skazującego go na 20 lat więzienia, została odrzucona, podobnie jak apelacje pozostałych pięciu podsądnych. Praljak oświadczył, że nie jest przestępcą i że z pogardą przyjmuje wyrok sądu. Następnie podniósł do ust buteleczkę i wypił truciznę. Jak poinformowano kilka godzin później, zmarł po zabraniu go do szpitala przez pogotowie.

Jak pisze BBC, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii uznał Praljaka za winnego popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, a w szczególności nie podjęcia żadnych poważnych kroków dla powstrzymania swoich żołnierzy przed robieniem obław na bośniackich muzułmanów latem 1993 roku, a także nie podjęcia żadnych działań w sprawie informacji o planowanych morderstwach oraz atakach na członków organizacji międzynarodowych i burzeniu historycznego mostu w Mostarze oraz meczetów. Trybunał częściowo uznał jego apelację wskazując, że most w Mostarze był „celem militarnym”.

Czytaj również: Chorwaci poruszeni samobójczą śmiercią Slobodana Praljaka

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply