Specjalny wysłannik USA: nic o Ukrainie bez Ukraińców

Kurt Volker, specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy odwiedził dzisiaj Kijów w którym zapewnił, że Stany Zjednoczone nie będą rozmawiać o Ukrainie bez Ukraińców.

W trakcie wizyty w Kijowie Volker spotkał się między innymi z prezydentem Petrem Poroszenką. Wcześniej w środę Volker rozmawiał z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandrem Turczynowem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Spotkanie z przedstawicielami władz Ukrainy dotyczyło przyjętej w ubiegłym tygodniu ustawie o reintegracji zajętego przez prorosyjskich bojowników Donbasu, a także bezpieczeństwa mieszkających tam obywateli ukraińskich i sposobach na pokojowe rozwiązanie konfliktu.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjskie MSZ: Ukraina przygotowuje się do nowej wojny

Podczas swojej wizyty na Ukrainie specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych napisał na Twitterze: USA nie będą prowadziły rozmów na temat Ukrainy bez Ukrainy. Pozostaję w ścisłym kontakcie z moimi ukraińskimi kolegami z administracji prezydenckiej, MSZ Ukrainy, ukraińskiego parlamentu i kolegami z Francji i Niemiec.

Media poinformowały, że 26 stycznia Volker spotka się w Dubaju z doradcą prezydenta Rosji Władisławem Surkowem. Politycy mają rozmawiać na temat sytuacji w Donbasie, rozmieszczenia tam sił pokojowych ONZ oraz kolejnej wymiany jeńców między walczącymi stronami.

W grudniu zeszłego roku Volker stwierdził, że listopadowe spotkanie z Surkowem było „rozczarowaniem” z powodu braku postępu w kwestii zakończenia konfliktu. W trakcie listopadowych rozmów Volker złożył propozycje m. in rozszerzenie strefy obecności planowanej misji pokojowej ONZ i przyznanie jej większych pełnomocnictw.

Kresy.pl / tvn24.pl / reuters.com / twitter.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz