Bawarscy politycy zareagowali z oburzeniem, po tym jak sędzia prowadzący sprawę nieletniego imigranta z Afganistanu usunął krzyż z sali sądowej.

Imigrant którego dotyczyła sprawa groził śmiercią swojemu rodakowi, który przeszedł na chrześcijaństwo. W trakcie rozprawy sędzia Klaus-Jürgen Schmidt nakazał zdjęcie krzyża z sali sądowej, tłumacząc później, że miała to być demonstracja neutralności światopoglądowej podczas rozprawy. Jego zdaniem działanie miało “cel wychowawczy”.

Decyzja sędziego spotkała się z oburzeniem polityków rządzącej w Bawarii Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Były premier Bawarii Edmund Stoiber (CSU) oświadczył w tabloidzie “Bild-Zeitung”, że kto grozi drugiemu człowiekowi śmiercią, ponieważ został on chrześcijaninem, powinien zostać skonfrontowany z krzyżem. Bawarski polityk podkreślił, że zdjęcie krzyża jest złym sygnałem.

ZOBACZ TAKŻE: Francja: Sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II

Obecna wicepremier Bawarii Ilse Aigner (CSU) powiedziała również w “Bild-Zeitung”, że sędzia zdejmując krzyż z sali sądowej okazał się wysoce niewrażliwy na uczucia ofiar.

Również w mediach społecznościowych pojawiły się apele m. in.: Sędzio, zawiesisz z powrotem krzyż?, lub posty sugerujące, że sędzia usunął własny kręgosłup, stchórzył, czy też padł na kolana.

W wywiadzie dla Bayrischer Rundfunk sędzia Schmidt wskazywał, że wymierzył oskarżonemu najsurowszy z możliwych wymiar kary, znacznie więcej niż chciała wniosku prokuratury.

W przeciwieństwie do szkół, w Bawarii nie istnieje przepis, który zobowiązywałby sądownictwo do umieszczania krzyży na ścianach w salach rozpraw. Fakt, że w katolickiej Bawarii w sądach zazwyczaj wiszą krucyfiksy, jest “wyrazem naszej chrześcijańskiej tradycji” – tłumaczy rzecznik bawarskiego ministerstwa sprawiedliwości.

Sam sędzia Schmidt zapowiedział również, że w przyszłości krzyż nie będzie już wisiał na ścianie jego sali sądowej. Sądownictwo jest niezależne od religii – podkreślił w rozmowie z Bayerischer Rundfunk.

Kresy.pl / onet.pl / dw.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply