Zdaniem francuskiego sądu krzyż na pomniku Jana Pawła II jest “ostentacyjnym symbolem religijnym”, który łamie zasadę świeckości państwa.

Decyzja o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II została podjęta 25 października przez francuską Radę Stanu, będącą najwyższym organem sądownictwa administracyjnego we Francji. Jest to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa.

W efekcie wyroku krzyż z pomnika Jana Pawła II w mieście Ploërmel w Bretanii zostanie usunięty w przeciągu sześciu miesięcy. Monument został ustawiony przez władze lokalne w 2006 roku. Powodem sporu sądowego był nie sam pomnik, a krzyż nad figurą Jana Pawła II.

ZOBACZ TAKŻE: Papież Franciszek przyznaje, że w Europie „możemy dziś mówić o arabskiej inwazji”

Krzyż na pomniku Jana Pawła II nie podobał się stowarzyszeniu wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Jeszcze w 2009 r. Libre Pensée du Morbihan, zmusiło miasto do oddania przez miasto 4500 euro subwencji z Rady Generalnej departamentu na budowę cokołu pomnika. Stowarzyszenie żądało także przeniesienia pomnika na teren niepubliczny.

Mer Ploërmel, Patrick Le Diffon tłumaczy, że Jan Paweł II został uczczony w przestrzeni publicznej nie jako człowiek Kościoła, ale jako mąż stanu. Dodaje, że jeżeli usunie krzyż, który jest integralną częścią monumentu, może zostać pozwany przez autora pomnika za naruszenie praw autorskich. Monument jest dziełem rosyjskiego rzeźbiarza, pochodzącego z Gruzji, Zuraba Ceretelego. Jest on przeciwny jakimkolwiek zmianom w swoim dziele.

Jeżeli nie będzie możliwości usunięcia krzyża, konieczne będzie usunięcie całego pomnika z przestrzeni publicznej. Burmistrz wskazuje jednak, że możliwa będzie zmiana klasyfikacji miejsca, w którym stoi monument tak, aby nie było ono terenem publicznym.

Kresy.pl / deon.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply