75. rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii stała się okazją do szerzenia mitów i krzewienia kultu UPA wśród Ukraińców.

W buczackim kolegium im. św. Jozafata 17. października br. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. – poinformowała strona internetowa buczackiej eparchii (diecezji) Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Ojciec Irynej Humen, dyrektor kolegium, które jest szkołą prowadzoną przez Kościół, poświęcił tablicę i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Duchowny podkreślał, że Kościół Grekokatolicki nauczył Ukraińców kochać Boga i ojczyznę a ci świadomi Ukraińcy stworzyli UPA, która broniła „ukraińskiej tradycji i religii”. Po o. Iryneju głos zabrał nauczyciel historii B. I. Suszyryba, który przybliżył zebranym historię utworzenia i działalność Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jak podaje strona eparchii, na słuchaczach największe wrażenie zrobiła ta część jego przemowy, w której wspominał rzekome słowa przywódcy Francji Charlesa de Gaulle’a: „Gdybym miał takie wojsko jak UPA, żaden niemiecki żołnierz nie deptałby francuskiej ziemi”.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Ukrainy.

Ukraińska Powstańcza Armia jest współodpowiedzialna, wraz z OUN, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W okolicach Buczacza dokonała szeregu masowych mordów, z których największe to rzezie Barysza, Korościatyna, Puźnik i Uścia Zielonego. Informacje o rzekomym wychwalaniu UPA przez Gaulle’a pojawiają się w ukraińskich publikacjach i prasie od początku lat 90. O tym, że brak jest jakichkolwiek dowodów, iż przywódca Francji wyraził taką opinię, pisze nawet portal „Ukrainśka Druha Switowa 1939-1945” powstały pod egidą Ukraińskiego IPN kierowanego przez Wołodymyra Wjatrowycza.

Przypomnijmy, że latem tego roku były pomajdanowy szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że z metod UPA w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara. Według ukraińskiego IPN jest to także mit.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy historycy: Amerykanie w Wietnamie i afgańscy mudżahedini uczyli się walki od UPA

Kresy.pl / buchacheparchy.org.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz