Ukraińscy historycy: Amerykanie w Wietnamie i afgańscy mudżahedini uczyli się walki od UPA

Ukraińscy historycy biorący udział w konferencji „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” twierdzili, że Amerykanie wykorzystywali w Wietnamie manewry taktyczne opracowane przez UPA. Jeden z nich mówił nawet, że taktykę UPA wpisali do swoich podręczników afgańscy mudżahedini.

Konferencja „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” odbyła się we Lwowie 12. października br. w ramach projektu „Historyczne dialogi” z okazji 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wzięli w niej udział Jarosław Swatko, w latach 1992-1996 redaktor naczelny organu OUN „Szlach peremohy”, Mykoła Posiwnycz, prezes fundacji „Litopys UPA” oraz Rusłan Zabiły, dyrektor muzeum „Więzienie na Łąckiego” oraz dyrektor Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym.

Podczas dyskusji historycy próbowali doszukiwać się wpływu doświadczeń UPA na przebieg różnych konfliktów podczas „zimnej wojny” oraz na obecny konflikt na wschodzie Ukrainy. Jarosław Swatko powiedział, że doświadczeń UPA uczyli się w Wietnamie amerykańscy żołnierze:

Przez dłuższy czas korespondowałem z Myrosławem Kalbą [weteranem „Nachtigall” – red.], z którym pisaliśmy książkę o „Nachtigallu”. Pewnego razu on do mnie napisał: „Teraz widziałem w CNN, jak Amerykanie walczyli w Afganistanie i przypomniało mi się, jak Szuchewycz mówił nam na Białorusi, jak będzie wyglądać nasza walka”. Dlatego kiedy mówią, że Amerykanie w Wietnamie uczyli swoje oddziały walczyć tak, jak walczyła UPA – nie dziwię się. Naszej UPA dorównywała polska Armia Krajowa, ale oni chyba [nie] walczyli tak długo. Oddziały NKWD szybko się z nimi rozprawiły. – cytuje słowa Swatki portal Vholos.

Podobnego zdania był Rusłan Zabiły:

Powstańcza taktyka była elastyczna i nigdy nie była szablonowa. UPA dawała swobodę działania dowódcom, którzy wymyślili wiele manewrów taktycznych, których uczyli się Amerykanie w Wietnamie. Ponadto KGB w Afganistanie podziwiała podręczniki mudżahedinów, które były opracowane na podstawie taktyki UPA. – mówił Zabiły.

Zdaniem Zabiłego upowcy zwyciężyli, ponieważ pałeczkę po nich przejęły następne pokolenia i obecnie Ukraińcy mają swoje państwo. Według niego w czerwcu 2014 roku ukraińscy żołnierze ze specnazu prosili go o wskazówki, jak walczyli bojownicy UPA. Zabiły uważa, że współczesna armia ukraińska potrzebuje także „wysokiego stopnia motywacji”, jaki mieli bojownicy UPA.

Przypomnijmy, że latem tego roku były pomajdanowy szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że UPA jest inspiracją dla ukraińskich żołnierzy, a z jej metod w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara.

Kresy.pl / Vholos / CDVR

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. SobiePan
  SobiePan :

  Ot niezła kolekcja ludobójców.Dlatego kiedy mówią, że Amerykanie w Wietnamie uczyli swoje oddziały walczyć tak, jak walczyła UPA – nie dziwię się. szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że UPA jest inspiracją dla ukraińskich żołnierzy, a z jej metod w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara.

  • Kojoto
   Kojoto :

   @AleksanderWilkk – od początku istnienia ukraińskiego ruchu narodowego towarzyszy mu uwielbienie dla głupoty, oraz zwierzęcy strach przed lepiej zorganizowanymi społecznościami, po 100 latach samych klęsk wyhodowała się taka namiastka narodu – cała zgraja głupich jasiów, a każdy z nich z większym przekonaniem od innych przekrzykuje kolegów z coraz to głupszymi pomysłami. Pytanie, czy tak będzie już do końca świata?

 2. zefir
  zefir :

  Ot tak,ukraińscy faszyści urządzają ukroparteitag UPA we Lwowie imitując Reichsparteitag NSDAP w Norymberdze i wzajemnie kadzą sobie bzdety nt ludobójczego,bandyckiego OUN i UPA.Tak się zakłamują,tak się dowartościowują,a naga prawda jest taka,że UPA to „bohatyry” w katowaniu bezbronnych cywili,najczęściej kobiet,niemowląt i dzieci.Nad polską podziemną Armię Krajową się wywyższają chociaż te zbrodnicze banderowskie ciury do pięt jej nie dorastają.Armia amerykańska w Wietnamie nigdy nor podziemnych nie budowała,jak to tchórzliwa UPA praktykowała i w nich się ukrywała.W Afganistanie mudżahedini bohatersko bronili niepodległości swego legalnego państwa przed sovieckim,w tym ukraińskim najeżdżcą.Jeżeli ci mudżahedini wzorowali się na taktyce zbrodniczej UPA,to dlaczego Ukraińcy tak spier..lali z Afganistanu w ramach sovieckiej krasnej armii? Bezczelnością ukrohistoryków jest przypisywanie zbójom z UPA zasług w uzyskaniu niepodległości Ukrainy.To efekt rozkładu sovieckiego związku,na który UPA nie miała żadnego wpływu.Przyznaję jednak racjęWałentynowi Naływajczenko.Faktycznie bandyckie czyny Che Guewary mogą być inspiracją zbójeckiego,ludobójczego UPA.

 3. gotan
  gotan :

  od tej taktyki upowskiej aż głowa pęka…tak wymyślnych spraw może pozazdrościć cały świat…a taktyka była tak elastyczna,że przegoniła ich operacja „Wisła” liniowymi żołnierzami….Ci „bohaterowie”. z OUN-UPA wyróżnili się w dzikim, ludobójczym mordowaniu kobiet , dzieci i starców.. i tak wyglądają uczeni historycy z dzikiej i prymitywnej upadliny….Zapomnieli tylko dodać,że koło też wymyślili uczeni z Dzikich Pól…amen.