Liczba żołnierzy wnioskujących o brak kontynuacji służby wojskowej w Bundeswehrze w 2022 roku wzrosła niemal pięciokrotnie. Ma to związek z wojną na Ukrainie.

W 2022 roku niemal pięciokrotnie wzrosła liczba niemieckich żołnierzy, którzy chcą odejść z armii. Wielu z nich argumentuje, że nie spodziewali się konfliktu zbrojnego – zwrócił uwagę w piątek portal Deutsche Welle, który powołuje się na Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). “W 2021 roku do Urzędu ds. Rodziny i Zadań Społeczeństwa Obywatelskiego wpłynęło 201 wniosków o odmowę odbycia służby wojskowej, w 2022 r. było ich łącznie 951” – wskazuje rzecznik urzędu.

“Żołnierze, którzy w tych niespokojnych dla polityki bezpieczeństwa czasach, dochodzą do wniosku, że nie chcą strzelać i zabijać lub ranić innych ludzi, muszą mieć możliwość łatwego opuszczenia armii” – stwierdził dyrektor „Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Pokoju”, Michael Schulze von Glaßer.

Jak dodał, wielu żołnierzy Bundeswehry zostało „zwabionych” obietnicami reklamowymi, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jego zdaniem należy zrozumieć, że nie chcą w obecnej sytuacji odbywać służby w armii.

Wskazał, że w przypadku czynnych żołnierzy uznanie odmowy odbycia służby wojskowej jest niezwykle trudne. “Pozostaje tylko możliwość by zdezerterować” – stwierdził. Wyraził opinię, że niemiecki rząd i Bundeswehra nie powinni być zainteresowani żołnierzami, którzy już złożyli “wewnętrzną rezygnację” i powinni pozwolić im odejść.

Już w czerwcu br. zwracaliśmy uwagę, że wraz z wybuchem wojny na Ukrainie coraz więcej żołnierzy chce przejść na emeryturę ze służby w Bundeswehrze. Wówczas także podkreślano, że idąc do wojska niemieccy żołnierze nie spodziewali się wybuchu wojny.

Zobacz także: Braki w zaopatrzeniu w każdym niemieckim oddziale

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply