Ukraina umieściła niemiecki koncern handlowy Metro AG na swojej liście „międzynarodowych sponsorów wojny”. Koncern nadal działa w Rosji.

Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) umieściła niemiecką firmę na liście tzw. międzynarodowych sponsorów wojny – podał portal Deutsche Welle (DW) w środę. Ukraińcy argumentują, że Metro nie zaprzestało „finansowania rosyjskiej agresji”, zaś „kluczowy udziałowiec Daniel Kretinsky ma ścisłe powiązania z sektorem naftowym, gazowym i bankowym rosyjskiej gospodarki”.

Kretinsky posiada 29,99 proc. udziałów w koncernie Metro. Jest też właścicielem czeskiego holdingu EPH, który w pierwszej połowie 2022 r. osiągnął rekordowe zyski dzięki dużemu udziałowi w rosyjskim biznesie gazowym.

„Metro potępia rosyjską inwazję na Ukrainę” – oświadczył rzecznik firmy w odpowiedzi na pytania portalu DW. „Po dokładnej wewnętrznej analizie zdecydowaliśmy się utrzymać działalność rosyjskiej filii, ponieważ firma ponosi również odpowiedzialność za tamtejszych 10 tys. pracowników i wielu naszych klientów, którzy zaopatrują się u nas w żywność” – dodał.

„Od początku wojny nie dokonywano w Rosji żadnych inwestycji we wzrost poza utrzymaniem istniejącej działalności biznesowej i nadal bardzo uważnie obserwujemy rozwój sytuacji” – wskazał.

Zobacz także: Leroy Merlin opuszcza Rosję. Jest oświadczenie

DW zwraca uwagę, że w roku podatkowym 2021/2022 Metro zwiększyło sprzedaż w Rosji do łącznej wartości 2,9 mld euro.

NACP informuje, że Metro trafiło na listę sponsorów wojny ze względu na kontynuację partnerstwa z Sbierbankiem, który należy w większości do państwa rosyjskiego. Chodzi także o rozwój projektu franczyzowego sieci sklepów spożywczych w Rosji o nazwie Fasol oraz akceptację płatności w rosyjskim systemie Mir. System płatności kartą Mir został utworzony przez rosyjski bank centralny. Akceptują go m.in. sklepy należące do Metra w Turcji.

Zobacz także: Le Monde: Francuskie koncerny i sieci handlowe nie chcą wycofywać się z Rosji

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply