Bardzo szczerze współczuję uchodźcom, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, ale są oni politycznym instrumentem w ręku reżimu Łukaszenki. Polska nie ulegnie temu szantażowi – napisał w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował jednak, że Polska jest gotowa przyjąć uchodźców po identyfikacji.

Jesteśmy gotowi na wpuszczenie kolejnych osób, jednak bardzo ważną kwestią jest ich właściwa identyfikacja – oświadczył w środę premier Morawiecki na Facebooku. Odniósł się w ten sposób do sytuacji, z która ma w ostatnim czasie miejsce na polsko-białoruskiej granicy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Obrony Narodowej Narodowej stworzyły już listy osób, o których my wiemy, że mogą zostać przyjęte. Czekamy na takie dokumenty ze strony UE i NATO” – dodał.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie mamy do czynienia ze szturmem nielegalnych imigrantów na polsko-białoruskiej granicy. W Usnarzu Górnym w województwie podlaskim powstało koczowisko migrantów, których wypychają z Białorusi tamtejsze służby. MSWiA informowało w środę, że na odcinku 100 km powstało już ogrodzenie z drutu kolczastego. Kolejny odcinek o długości 50 km jest już w budowie.

W ostatnich dwóch miesiącach  lawinowo wzrosła liczba migrantów chcących przekroczyć nielegalnie granicę z UE od strony Białorusi. Od początku roku zatrzymano na białorusko-litewskiej granicy już łącznie 4 124 nielegalnych migrantów – to ponad 50 razy więcej niż w ciągu całego 2020 roku (tylko w lipcu zatrzymano ponad 2,6 tys. osób). To głównie obywatele Iraku. Przybywają oni na Białoruś legalnie, a następnie przekraczają już nielegalnie granicę, by dostać się do Unii Europejskiej.

Na kanale tvPodkarpacie.pl opublikowano w poniedziałek nagranie, które pokazuje jak polska Straż Graniczna blokuje nielegalnych imigrantów, którzy usiłują przekroczyć polsko-białoruską granicę. W tle zostali ukazani białoruscy pogranicznicy, którzy nakłaniają ich do przedostania się na terytorium RP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na początku sierpnia nagranie mające pokazywać, jak białoruscy pogranicznicy eskortują nielegalnych imigrantów do granicy z Litwą.

Przeczytaj: Bruksela wezwała przedstawiciela Białorusi ws. napływu migrantów na Litwę

We wtorek po południu litewska straż graniczna poinformowała, że 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło nielegalnie granicę, wypychając za nią 35 imigrantów z Iraku. Opuścili terytorium Litwy po kilku minutach.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz