Premier Chorwacji potępił wczorajszy wyrok na Slobodana Praljaka wydany przez Trybunał w Hadze a Chorwaci w Mostarze opłakiwali jego śmierć.

Premier Chorwacji Andrej Plenković wyraził żal z powodu śmierci Slobodana Praljaka, który w środę zażył truciznę na sali posiedzeń Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii w Hadze i wkrótce potem zmarł.

Jego czyn, który niestety widzieliśmy dzisiaj, głównie mówi o głębokiej moralnej niesprawiedliwości wobec sześciu Chorwatów z Bośni i narodu chorwackiego. Wyrażamy niezadowolenie i żal z powodu tego wyroku. – powiedział w środę chorwacki premier.

Śmierć Praljaka wywołała także poruszenie w Mostarze, gdzie około tysiąca bośniackich Chorwatów zebrało się w środę wieczorem na placu miejskim, paląc świeczki na jego cześć. W wypełnionej po brzegi katedrze odprawiono mszę żałobną.

Przypomnijmy, że Praljak, były generał armii nieuznawanej Chorwackiej Republiki Herceg-Bośni wypił truciznę chwilę po ogłoszeniu przez Trybunał, że jego apelacja od wyroku z 2013 roku skazującego go na 20 lat więzienia, została odrzucona, podobnie jak apelacje pozostałych pięciu podsądnych. Praljak oświadczył, że nie jest przestępcą i że z pogardą przyjmuje wyrok sądu. Następnie podniósł do ust buteleczkę i wypił truciznę. Jak poinformowano kilka godzin później, zmarł po zabraniu go do szpitala przez pogotowie. Holenderskie władze wszczęły już śledztwo w sprawie pomocnictwa przy samobójstwie poprzez dostarczenie Praljakowi trucizny.

Jak pisze BBC, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii uznał Praljaka za winnego popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, a w szczególności nie podjęcia żadnych poważnych kroków dla powstrzymania swoich żołnierzy przed robieniem obław na bośniackich muzułmanów latem 1993 roku, a także nie podjęcia żadnych działań w sprawie informacji o planowanych morderstwach oraz atakach na członków organizacji międzynarodowych i burzeniu historycznego mostu w Mostarze oraz meczetów. Trybunał częściowo uznał jego apelację wskazując, że most w Mostarze był „celem militarnym”.

Kresy.pl / Reuters / BBC

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Głupie chorwaciki wywołały wojnę domową w Jugosławi, czym doprowadzili do ruiny bogaty kraj, wzmocnili bałkańskich muzułmanów i pogłębili podziały wśród południowych Słowian. A teraz biadolą…