Warszawa: Koniec grodzonych osiedli

W czwartek 16 stycznia 2020 r. została przyjęta w Warszawie uchwała krajobrazowa. Określa ona  jakiego rodzaju szyldy i billboardy będą mogły wisieć w przestrzeni publicznej. Istotną częścią uchwały są również przepisy dotyczące grodzenia osiedli.

 Rada Warszawy podjęła dzisiaj jedną z ważniejszych uchwał w swojej historii. To uchwała krajobrazowa, regulująca zasady tego, w jaki sposób będzie wyglądała miejska przestrzeń. To, w jaki sposób można sytuować w mieście reklamy, w jaki sposób mogą wyglądać szyldy na budynkach, w jaki sposób powinny być skonstruowane ogrodzenia oraz w jaki sposób powinna być zbudowana mała architektura – powiedział portalowi warszawa.naszemiasto.pl Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Ceny energii w Polsce należą do najwyższych w Europie

Nowe przepisy zakazują stawiania płotów wokół tzw. otwartych osiedli – czyli praktycznie wszystkich, które powstały w Warszawie między II Wojną Światową a latami 90. Uchwała zabrania grodzenia terenów o powierzchni większej niż 200 metrów lub 2 hektary.

Stare płoty nie zostaną usunięte, ale nie będą mogły się pojawiać nowe, za wyjątkiem osiedli budowanych jako “zamknięte”.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: Od przyszłego roku opłata za wywóz śmieci będzie wyższa o 300 procent

Przepisy zaczną obowiązywać po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i upływie 90 dni. Uchwała krajobrazowa wprowadza okres dostosowawczy. Wobec istniejących reklam firmy będą miały dwa lata, aby spełnić wszystkie wymogi. Okres dostosowania szyldów dla mniejszych biznesów potrwa trzy lata, dla małej architektury pięć lat. Wszystkie nowe reklamy będą musiały spełniać standardy zawarte w uchwale.

Kresy.pl / warszawa.naszemiasto.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Czy nie zwiększy to ilości dzieci potrąconych przez samochody? W ramach “ochrony”… krajobrazu? Miejskiego? Wychowałem się w Warszawie, a mieszkam na wsi i tego nie zmienię… międzyinnymi z przywiązania do krajobrazu.