Czaputowicz: potępiamy działania Iranu

Minister Jacek Czaputowicz otwierając drugi dzień obrad warszawskiej konferencji ws. Bliskiego Wschodu potępił działania Iranu, które doprowadziły do nałożenia na ten kraj unijnych sankcji.

Według szefa polskiego MSZ „stabilizacja regionu, zakończenie toczących się konfliktów, zapewnienie współistnienia kultur i budowanie społeczeństw włączających” to wyzwania, jakie stoją przed „społecznością międzynarodową” w sprawie Bliskiego Wschodu. Czaputowicz wymienił źródła konfliktów w regionie – jego zdaniem są to dążenia niektórych przywódców do zachowania władzy za wszelką cenę, fundamentalizm religijny i brak tolerancji, a także czynniki systemowe takie jak naruszenie równowagi sił.

„UE i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran mógłby i powinien odegrać na Bliskim Wschodzie i na świecie, jednakże jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu, jak również doniesieniami o niekonstruktywnej roli odgrywanej przez to państwo w regionie. Jednoznacznie potępiamy również działania tego państwa poza własnym państwem, w tym w Europie, co spotkało się z dodatkowymi sankcjami ze strony unijnej” – mówił Czaputowicz cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Zdaniem ministra konferencja jest forum na temat metod rozwiązania konfliktów, szczególnie w Syrii i Jemenie. Osobne miejsce ma być poświęcone na niej procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie.

Minister Czaputowicz mówił, że Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz kraj, który przeszedł transformację ustrojową, ma szczególne prawo do organizowania takiej konferencji. Wymienił także polskie zaangażowanie wojskowe na Bliskim Wschodzie.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w swoim wystąpieniu nazywał konferencję „historycznym spotkaniem”. Podkreślał także wagę środowego spotkania. „Był na min premier Izraela, byli przedstawiciele innych państw, którzy przylecieli tutaj z tego samego powodu: chcą doprowadzić do współpracy i pokoju na Bliskim Wschodzie”, co stało w sprzeczności z wcześniejszą wypowiedzią premiera Netanjahu, który mówił, że spotkanie służyło omawianiu wspólnego celu, jakim miałaby być wojna z Iranem.

„Chcemy, żeby wszystkie państwa zebrały się razem i wspólnie walczyły o rozwiązanie problemów; to jest nasza misja. Stany Zjednoczone i Polska rozumieją, że każdy kraj uczestniczący w tym spotkaniu czasami ma inne spojrzenie na sprawy, czasem te spojrzenia mogą być w konflikcie, ale chcemy jednak pomyśleć wspólnie, jak rozwiązać problemy” – oświadczył Pompeo wzywając do dyskusji a nie tylko odczytywania przemówień.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu również uważał, że warszawska konferencja to moment historyczny. Według niego w środę on wraz z kilkoma ministrami krajów arabskich zgodzili się, że „największym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie jest Iran”. Nazwał to zmianą, która „będzie dobra dla Bliskiego Wschodu”.

Premier Morawiecki zapewniał, że Polska chce zapewnić pokój na Bliskim Wschodzie. Jako jedne z największych wyzwań wymienił pomoc uchodźcom. Oprócz pomocy doraźnej takiej jak zapewnienie wyżywienia i zamieszkania podkreślał konieczność pomocy krajom sąsiadującym ze strefami konfliktów. Jego zdaniem należy także „pamiętać o krajach, z których pochodzą uchodźcy”. Polski premier uważa również, że zrównoważony i stabilny rozwój pozwoli unikać konfliktów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo: tylko konfrontacja z Iranem może doprowadzić do pokoju na Bliskim Wschodzie [+VIDEO]

Kresy.pl / PAP

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    UE potwierdza, że Iran przestrzega porozumienia ws broni atomowej. Dlatego przygotowała specjalny system płatności miedzy krajami UE a Iranem, z pominięciem systemów amerykańskich. Ponadto Iran nie prowadzi z nikim wojny, przeciwnie niż wiele krajów obecnych na tej żałosnej konferencji. Na jej koniec nie było nawet wspólnego komunikatu. Taka tam panowała jednomyślność.

  2. Kojoto
    Kojoto :

    PiSdzielcy wciągają Polskę w tą rzenującą hucpę Usraelską – większość krajów UE – nie dała się w to wmanewrować. Wstyd i hańba dla Polski – wymazana zostanie dopiero kiedy sprawcy poniosą zasłużoną karę. Co najmniej pozbawienie obywatelstwa i zakaz wjazdu do Polski na zawsze.