Unia Europejska nałożyła we wtorek sankcje na wywiad Iranu oraz dwóch jego funkcjonariuszy, którzy mieli dokonać w Holandii dwóch morderstw. Irańczycy mieli także planować kolejne ataki na przeciwników władz w Teheranie w Holandii, Danii i Francji.

Sankcje wdrożono po tym, jak rząd Holandii ogłosił, że podejrzewa, iż za zabiciem dwóch irańskich dysydentów w 2015 i 2017 roku w Holandii stoi irański wywiad. Sankcje polegają na zamrożeniu funduszy i innych aktywów finansowych irańskiego ministerstwa ds. wywiadu a także dwóch jego funkcjonariuszy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Agencja Reutera nazywa sankcje „częściowo symbolicznymi”, ponieważ jedna z ukaranych nimi osób znajduje się w belgijskim więzieniu.

We wtorek holenderski rząd publicznie oskarżył Iran o spisek, a także dwa zabójstwa w 2015 i 2017 roku, wysyłając list do parlamentu, w którym zagrożono dalszymi sankcjami gospodarczymi, gdyby Teheran nie współpracował z śledztwami prowadzonymi w Europie. List podpisali ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych. Stwierdzili oni, że Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Dania, Holandia i Belgia spotkały się z irańskimi urzędnikami, aby przekazać „swoje poważne obawy dotyczące prawdopodobnego zaangażowania Iranu w te wrogie działania na terytorium UE”.

Jak pisze AFP, Francja już w ubiegłym roku nałożyła podobne sankcje na Iran w związku z podejrzeniem, że szef wywiadu Iranu zamówił atak bombowy na wiec Organizacji Bojowników Ludowych Iranu (MEK) w 2018 roku w Paryżu. Z kolei Dania podjęła starania o sankcje na poziomie europejskim po podniesieniu zarzutów, że Teheran próbował zabić trzech irańskich dysydentów na duńskiej ziemi.

Iran nie przyznaje się zarówno do zabicia dwóch dysydentów w Holandii, jak i planowaniu innych ataków. Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif stwierdził we wtorek, że sankcje UE „nie rozgrzeszą Europy z chronienia terrorystów”, jak nazwał MEK. MSZ Iranu zapowiedziało, że odpowie na sankcje środkami odwetowymi.

Jak zauważa Reuters, nałożone we wtorek sankcje są pierwszymi, które UE zastosowała wobec Iranu od czasu zawarcia porozumienia nuklearnego z Iranem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: UE i państwa europejskie chcą omijać amerykańskie sankcje wobec Iranu

Kresy.pl / Reuters / AFP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz