Unia Europejska nałożyła we wtorek sankcje na wywiad Iranu oraz dwóch jego funkcjonariuszy, którzy mieli dokonać w Holandii dwóch morderstw. Irańczycy mieli także planować kolejne ataki na przeciwników władz w Teheranie w Holandii, Danii i Francji.

Sankcje wdrożono po tym, jak rząd Holandii ogłosił, że podejrzewa, iż za zabiciem dwóch irańskich dysydentów w 2015 i 2017 roku w Holandii stoi irański wywiad. Sankcje polegają na zamrożeniu funduszy i innych aktywów finansowych irańskiego ministerstwa ds. wywiadu a także dwóch jego funkcjonariuszy.



Agencja Reutera nazywa sankcje „częściowo symbolicznymi”, ponieważ jedna z ukaranych nimi osób znajduje się w belgijskim więzieniu.

We wtorek holenderski rząd publicznie oskarżył Iran o spisek, a także dwa zabójstwa w 2015 i 2017 roku, wysyłając list do parlamentu, w którym zagrożono dalszymi sankcjami gospodarczymi, gdyby Teheran nie współpracował z śledztwami prowadzonymi w Europie. List podpisali ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych. Stwierdzili oni, że Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Dania, Holandia i Belgia spotkały się z irańskimi urzędnikami, aby przekazać „swoje poważne obawy dotyczące prawdopodobnego zaangażowania Iranu w te wrogie działania na terytorium UE”.

Jak pisze AFP, Francja już w ubiegłym roku nałożyła podobne sankcje na Iran w związku z podejrzeniem, że szef wywiadu Iranu zamówił atak bombowy na wiec Organizacji Bojowników Ludowych Iranu (MEK) w 2018 roku w Paryżu. Z kolei Dania podjęła starania o sankcje na poziomie europejskim po podniesieniu zarzutów, że Teheran próbował zabić trzech irańskich dysydentów na duńskiej ziemi.

Iran nie przyznaje się zarówno do zabicia dwóch dysydentów w Holandii, jak i planowaniu innych ataków. Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif stwierdził we wtorek, że sankcje UE „nie rozgrzeszą Europy z chronienia terrorystów”, jak nazwał MEK. MSZ Iranu zapowiedziało, że odpowie na sankcje środkami odwetowymi.

Jak zauważa Reuters, nałożone we wtorek sankcje są pierwszymi, które UE zastosowała wobec Iranu od czasu zawarcia porozumienia nuklearnego z Iranem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: UE i państwa europejskie chcą omijać amerykańskie sankcje wobec Iranu

Kresy.pl / Reuters / AFP

Unia Europejska nałożyła sankcje na Iran
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz