Dania wezwała we wtorek swojego ambasadora w Teheranie na konsultacje po tym, jak oskarżyła Iran o szykowanie zamachu na trzech Irańczyków mieszkających w Danii. – podaje agencja AFP.

„Postanowiłem wezwać ambasadora Danii w Teheranie na konsultacje… Dania w żadnym wypadku nie może zaakceptować, że ludzie z powiązaniami z irańskim wywiadem planują ataki przeciwko ludziom w Danii” – powiedział dziennikarzom duński minister spraw zagranicznych Anders Samuelsen.

Szef duńskiej dyplomacji dodawał, że za udaremnionym spiskiem stał rząd Iranu. Obecnie władze Danii konsultują z „partnerami i sojusznikami” możliwe działania wobec Teheranu.

Wcześniej we wtorek szef duńskiego wywiadu PET Finn Borch Andersen powiedział, że irańskie służby wywiadowcze „planowały atak w Danii” na trzech Irańczyków podejrzewanych o przynależność do organizacji Arabski Ruch Oporu na rzecz Wyzwolenia Ahwaz walczącej o oderwanie prowincji Chuzestan od Iranu. Podejrzany o planowanie tego zamachu został zatrzymany 21. października w Geteborgu przez szwedzką policję. Został on opisany jako Norweg pochodzenia irańskiego.

W związku z tymi doniesieniami do duńskiego MSZ wezwano ambasadora Iranu celem złożenia wyjaśnień.

Iran ustami rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych odrzucił te oskarżenia nazywając je częścią spisku przeciwko Iranowi.

Jak pisze AFP pod koniec września Iran oskarżył Danię, Holandię i Wielką Brytanię o udzielanie schronienia czlonkom grup terrorystycznych, które wzięły odpowiedzialność za masakrę podczas parady wojskowej w Ahwaz 22. września br.

Działania Danii spotkały się z aplauzem sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. „Gratulujemy rządowi Danii z powodu aresztowania zabójcy wysłanego przez irański reżim. Przez prawie 40 lat Europa była celem ataków terrorystycznych sponsorowanych przez Iran. Wzywamy naszych sojuszników i partnerów do konfrontacji z całą gamą irańskich zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa” – napisał Pompeo na Twitterze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dania zapowiedziała burzenie gett zamieszkałych przez imigrantów

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz