Grupa zamachowców w mundurach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej otworzyła ogień podczas parady wojskowej w Ahwaz w Iranie. Zginęło 29 osób, a ponad 60 zostało rannych. Do zamachu przyznało się m.in. ISIS.

W sobotę podczas parady wojskowej w mieście Ahwaz na południowym-zachodzie Iranu doszło do ataku terrorystycznego. Dziś w Iranie obchodzona jest rocznica rozpoczęcia wojny iracko-irańskiej (1980-1988). Z tej okazji w kilku miastach odbywały się parady wojskowe, w tym w Ahwaz, gdzie defilowali żołnierze irańskiej 92 Dywizji Pancernej.

W pewnym momencie kilku strzelców, ubranych w mundury wojskowe, otworzyło ogień zza trybuny, z położonego nieopodal parku. Ich celem byli głównie oficjele, którzy znajdowali się na trybunie, a także cywile. Próbowali przebić się w pobliże trybuny, ale zostali odparci przez siły bezpieczeństwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Strzelanina trwała około 10 minut. W rezultacie dwaj napastnicy zginęli, a dwóm innym udało się zbiec. Później zostali jednak zatrzymani.Oficjalnie poinformowano, zginęło około 10 osób, a 20 kolejnych, w tym dziecko, zostało rannych. Później irańskie media państwowe, powołując się na lokalnego wicegubernatora podały, że zginęło 29 osób, a 60 zostało rannych. Nikt spośród irańskich oficjeli nie został ranny.

Agencja Fars podała, że ludzie oglądający paradę początkowo nie zorientowali się, że to atak terrorystyczny. Zaczęli kryć się i uciekać, gdy padli pierwsi ranni i zabici.

Według początkowych doniesień irańskich mediów, napastnikami mieli być dżihadyści z tzw. Państwa islamskiego. Wieczorem do przeprowadzenia zamachu przyznało się ISIS oraz arabska grupa “Narodowy Ruch Oporu Ahwaz”, według strony irańskiej wspierana przez Saudyjczyków.

Irańskie media podają, że napastnicy byli ubrani w mundury elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz wchodzącej w jej skład formacji paramilitarnej Basidż (Związek Mobilizacji Uciemiężonych). Zaznaczają też, że atak nastąpił po tym, gdy wygasły protesty w szeregu miast na terenie Iranu, które uznają za kampanię wspieraną przez USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Najwyższy przywódca religijny Iranu, ajatollah Ali Chamanei nazwał atak w Ahvaz był kontynuacją antyirańskich spisków “amerykańskich marionetek w regionie”, których celem jest wzniecanie niepokojów w kraju. Wezwał też irańskie służby wywiadowcze do szybkiego odszukania wspólników sprawców, stojących za atakiem, I postawienia ich przed sądem. Według ostatnich informacji, służby zatrzymały już ponad 300 podejrzanych.

– Ci barbarzyńscy najemnicy którzy otworzyli ogień do bezbronnych cywilów, w tym kobiet I dzieci, są powiązani z tymi samymi kłamcami, którzy bronią praw człowieka – powiedział Chamanei.

Kondolencje w związku z atakiem w Ahwaz złożył prezydentowi Iranu rosyjski prezydent Władimir Putin.

BBC / presstv.ir / twitter.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz