W kwietniu odnotowano znaczący regres we wszystkich dziedzinach polskiej gospodarki. W pierwszych trzech miesiącach br. dynamika wzrostu polskiej gospodarki spadła z 3,4 do 1,9 proc. W drugim kwartale spodziewany jest silny spadek PKB. Wzrosła także liczba bezrobotnych w Polsce – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny. Sytuacja jest spowodowana zamrożeniem polskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa.

Znaczący regres został odnotowany w kwietniu w przypadku wszystkich sektorów polskiej gospodarki. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku dynamika polskiej gospodarki spadła z 3,4 do 1,9 proc. Liczba bezrobotnych wzrosła o prawie 60 tys. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).  Spodziewany jest silny spadek PKB w drugim kwartale bieżącego roku – informuje portal “Polsat News”. Sytuacja wynika w dużym stopniu z epidemii koronawirusa.

W kwietniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce wyniosła 965,8 tys. W marcu było ich 909,4 tys.

Z danych GUS wynika, że w kwietniu stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. (5,4 proc. w marcu).

“Polsat News” przywołuje także szacunki Komisji Europejskiej, zwracając uwagę, że stosuje ona inną metodologię liczenia stopy bezrobocia. Według jej danych do końca roku wzrośnie ono ponad dwukrotnie z 3,3 do 7,5 proc.

Duży spadek zaobserwowano w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu z marcem ubyło 153 tys. pracowników tego sektora.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kwietniu  miało także miejsce załamanie w przemyśle. Produkcja była aż o 24,6 proc. mniejsza niż przed rokiem (jest to największy w historii spadek).

Przewozy ładunków spadły o 17 proc. W transporcie pasażerskim zaś spadek wynosił ponad 73 proc.

Odnotowane zostało także znaczne zmniejszenie dynamiki nakładów inwestycyjnych. W pierwszym kwartale 2019 wynosiła ona 22,8 proc. zaś aktualnie jedynie 4,3 proc.

Wynik finansowy netto w przypadku firm obniżył się o 28,6 proc. ( do 18,6 mld. złotych).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Doszło także do załamania dynamiki wynagrodzeń. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była w kwietniu o jedynie 1,9 proc. wyższa niż rok wcześniej. Na początku roku wzrost wynosił zaś ponad 7 proc. (w lutym prawie 8 proc.). Kwietniowe notowania w tym zakresie są najgorsze od 2013 roku.

Zobacz także: Polski Instytut Ekonomiczny: W 2020 roku PKB Polski spadnie od 4 do 7 proc.

stat.gov.pl / polsat.news.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply