Zatrzymany przez SBU Wiktor Medwedczuk miał zeznać, że zajmował się prywatyzacją rurociągu Samara-Zachód na wniosek ówczesnego prezydenta Petra Poroszenki.

W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowano, że podejrzany o zdradę stanu i pomoc terrorystom Medwedczuk zeznał na temat prywatyzacji rurociągu Samara-Zachód oraz roli byłego prezydenta Petra Poroszenki w całym procederze.

„Nie tylko poprosił on [Poroszenko - red.] Medwedczuka o skontaktowanie się z rosyjskim kierownictwem, ale zapewnił też podjęcie niezbędnych decyzji we wszystkich ukraińskich instytucjach” – czytamy w oświadczeniu.

Mianowany przez Rosjan szef władz Enerhodaru trafił do szpitala w wyniku eksplozji.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na rosyjską agencję RIA Nowosti, w niedzielę w wyniku wybuchu ranny został Andriej Szewczik, którego Rosjanie mianowali szefem władz Enerhodaru, miasta w obwodzie zaporoskim na Ukrainie okupowanym od marca przez rosyjską armię. Według RIA Nowosti Szewczik trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii.

Dmytro Orłow, którego Ukraina uznaje za prawowitego mera Energhodaru, przekazał w serwisie Telegram, że według posiadanych przez niego informacji oprócz Szewczika ranni zostali jego ochroniarze. Szewczik ma znajdować się w szpitalu w Melitopolu i tymczasowo ma zostać zastąpiony inną osobą na stanowisku szefa władz miasta.

Za służbę w obcym wojsku bez zgody właściwego organu w Polsce obecnie grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Projekt umożliwiający walkę z Rosją w szeregach ukraińskiej armii od ponad miesiąca znajduje się w Sejmie. Jego przyjęcia nie chce jednak PiS - informuje "Rzeczpospolita".

Projekt zakładający "przebaczenie i puszczenie w niepamięć" służby w 2022 roku w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub innych ukraińskich formacjach wojskowych, a także podobne potraktowanie osób prowadzących zaciąg do ukraińskiego wojska, wniesiony do Sejmu został przez Senat. Prowadzi go senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski.

Silvio Berlusconi, były włoski premier i lider partii Forza Italia uważa, że "zjednoczona Europa" powinna skłonić Ukrainę do zaakceptowania rosyjskich żądań. (więcej…)

Za mężczyznami podejrzanymi o spowodowanie śmierci w centrum Warszawy wysłano listy gończe. Wbrew początkowym pogłoskom są to obywatele Polski.

Policja poszukuje 27-letniego Łukasza Goławskiego oraz 23-letniego Sebastiana Włodarczyka. Są oni podejrzani, że w nocy z 7 na 8 maja brali udział w okolicach ulicy Nowy Świat w Warszawie w bójce z użyciem noża, na skutek której zmarł zaatakowany prawdopodobnie przez poszukiwanych mężczyzn. Zamordowany miał stanąć w obronie kobiety bądź kobiet zaczepianych przez morderców.

Policja określiła podejrzanych o mord dzięki materiałowi z monitoringu. W poniedziałek opublikowała ich personalia i wizerunki.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%