Turcja i Rosja podpisały memorandum w sprawie Syrii

Wtorkowe rozmowy przywódców Rosji i Turcji w Soczi zakończyły się podpisaniem memorandum w sprawie współpracy obu państw w Syrii. Wynika z niego m.in. że Turcy i Rosjanie będą wspólnie patrolować tworzoną przez Turcję “strefę bezpieczeństwa” w północnej Syrii.

Jak podaje agencja Interfax, rozmowy Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdoğana na temat Syrii trwały 6,5 godziny. Zakończyły się one podpisaniem wspólnego 10-punktowego memorandum. Napisano w nim m.in., że od godziny 12 w środę rosyjska żandarmeria wraz z syryjską strażą graniczną wkroczą na tereny w północnej Syrii objęte turecką operacją „Źródło pokoju” po to, by zapewnić wycofanie kurdyjskiej milicji YPG poza 30-kilometrowy pas od granicy turecko-syryjskiej. Uzgodniono, że wycofywanie się sił YPG powinno zakończyć się w ciągu 150 godzin. Od tego momentu zacznie się wspólne rosyjsko-tureckie patrolowanie obszarów położonych na wschód i na zachód od rejonu operacji „Źródło pokoju” w pasie o głębokości 10 km od granicy, oprócz miasta Al-Kamiszli.

W tym kontekście ma zostać “zachowane status quo w obecnym rejonie” tureckiej operacji pomiędzy Tall Abjad a Ras al-Ajn na głębokości do 32 km. Jak twierdził dzisiaj Siergiej Ławrow, turecka operacja zostanie wstrzymana.

Turcja i Rosja uzgodniły również, że siły YPG wycofają się wraz z bronią z miast Manbidż i Tall Rifat.

Obie strony mają podjąć “niezbędne” działania dla zapobieżenia infiltracji “przez terrorystyczne elementy” a także podjąć wysiłki na rzecz bezpiecznego i dobrowolnego powrotu uchodźców. Zapowiedziano także stworzenie wspólnego mechanizmu monitoringu i weryfikacji wdrażania porozumienia.

W memorandum przywódcy Turcji i Rosji potwierdzili swoje “zaangażowanie na rzecz jedności i integralności terytorialnej Syrii” oraz bezpieczeństwa narodowego Turcji. Wyrazili też poparcie dla porozumienia z Adany – układu z 1998 roku, który precyzował, na jakich warunkach Turcja może prowadzić operacje bezpieczeństwa na terytorium północnej Syrii. Rosja ma przyczyniać się do wdrożenia tego porozumienia we współczesnych warunkach.

Strony zgodziły się też co do konieczności politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii w ramach formatu z Astany i zobowiązały się do wspierania działania Komitetu Konstytucyjnego ds. Syrii, który ma powstać pod koniec października w Genewie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja i USA zamieniły się rolami w stosunkach międzynarodowych – twierdzi szefowa hiszpańskiej dyplomacji

Kresy.pl / Interfax

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply