Szef ukraińskiego resortu obrony powiedział, że Rosja ściągnęła nad granicę 300 czołgów więcej, ale zapewnia, że liczba ukraińskich systemów przeciwpancernych jest jeszcze większa.

W piątek podczas obrad ukraińskiego parlamentu, deputowani kierowali pytania do rządu. Odpowiadał m.in. minister obrony, Ołeksij Reznikow. Podczas swojego wystąpienia mówił m.in. o koncentracji rosyjskich sił pancernych przy granicach Ukrainy.

„Rosja sprowadziła o 300 czołgów więcej niż wiosną [2021 roku-red.], ale liczba nowoczesnej broni przeciwpancernej, jaką mają dziś nasi żołnierze, takich jak Stugna czy Korsar, jest znacznie większa niż liczba potencjalnych celów” – powiedział Reznikow.

Zobacz: Ukraińcy chwalą się skutecznością swojego systemu przeciwpancernego Korsar [+VIDEO]

„Jestem pewien, że wszyscy śledziliście nowe wiadomości. Nie mogą podać dokładnej liczby [zachodnich systemów przeciwpancernych – red.] otrzymanych jako pomoc, ale mogę powiedzieć, że jest bardziej optymistyczna niż ta, którą podawały media” – dodał ukraiński minister.

PRZECZYTAJ: Prof. Zapałowski: dla Rosji planem minimum jest federalizacja Ukrainy

Jak pisaliśmy, w czwartek prezydent USA Joe Biden potwierdził w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim gotowość do zdecydowanej reakcji USA w razie agresji Rosji na Ukrainę.

Czytaj także: Większość Niemców nie popiera wysyłania broni na Ukrainę [SONDAŻ]

Wśród uzbrojenia, jakie Amerykanie dostarczyli Ukraińcom w ostatnim czasie, są jednorazowe granatniki systemu M141 Bunker Defeat Munition (BDM) – SMAW-D. To tzw. bunker bustery, przeznaczone do niszczenia umocnień, a także lekko opancerzonych pojazdów.

Jak podają ukraińskie media, w ramach pomocy wojskowej Ukraina otrzymuje amerykańskie, przenośne, rakietowe systemy przeciwlotnicze Stinger i granatniki przeciwpancerne Mk 153 SMAW. Wielka Brytania dostarczyła Ukraińcom lekkie systemy przeciwpancerne NLAW, w liczbie około 2 tysięcy. Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace nie wykluczył, że jego państwo wyśle Ukrainie jeszcze więcej broni. Ponadto, Amerykanie zgodzili się, by Litwa, Łotwa i Estonia wysłały Ukrainie swoją broń wyprodukowaną w USA. W ramach tej zgody Estonia może wysłać Ukrainie rakiety przeciwpancerne Javelin, a Litwa rakiety Stinger. Z kolei Kanada rozważa wysłanie sprzętu wojskowego i broni defensywnej dla ukraińskiej obrony terytorialnej.

Przypomnijmy, że trzeci z kolei transport broni i sprzętu dotarł na Ukrainę we wtorek. Oficjalnie strona ukraińskie mówiła o „nowoczesnym sprzęcie i amunicji przeznaczenia obronnego” z USA, nie podając żadnych szczegółów. Nieoficjalne, na Ukrainę dotarło 300 pocisków systemu ppk Javelin oraz amunicja do niszczenia bunkrów. Dodajmy, że wśród uzbrojenia, jakie Amerykanie dostarczyli Ukraińcom w ostatnim czasie, są jednorazowe granatniki systemu M141 Bunker Defeat Munition (BDM) – SMAW-D. To tzw. bunker bustery, przeznaczone do niszczenia umocnień, a także lekko opancerzonych pojazdów.

Przeczytaj: Polska zaproponowała Ukrainie sprzęt militarny

Czytaj również: Ambasador Ukrainy: rozmawiamy z Polską jakiego sprzętu i amunicji potrzebujemy

Pod koniec czerwca 2020 r. na jednym z poligonów w obwodzie czernichowskim miały miejsce testy zdawczo-odbiorcze rakiet różnego typu, m.in. RK-3K z tandemową głowicą kumulacyjną i RK-3OF z głowicą odłamkowo-wybuchową, dla lekkiego systemu przeciwpancernego kal. 107 mm Korsar. Media zaznaczały też, że system „Korsar” jest używany przez ukraińską armię dość krótko, od 2017 roku, ale zdążył już potwierdzić swoją skuteczność w warunkach bojowych. Bronią tą interesuje się też „dość szerokie grono klientów zagranicznych”, z których część zamówiła łącznie kilkaset zestawów Korsar z tysiącami rakiet. Według analiz ukraińskich wojskowych, na podstawie wykorzystania broni określili, że liczba trafień przy strzelaniu z systemu Korsar sięga 90 procent, podczas gdy w przypadków starszych ppk, z czasów radzieckich, było to 50-60 procent. Zasięg wynosi od 100 do 2500 metrów.

112.international / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply