Ukraina chce przekonać sojuszników z NATO, by nad zachodnimi obwodami państwa utworzyć „tarczę przeciwlotniczą”.

Ukraiński minister obrony Rustem Umierow zakomunikował, że Ukraina prowadzi z państwami sojuszniczymi konsultacje w sprawie stworzenie „tarczy obrony powietrznej” nad zachodnimi obwodami państwa.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

„Prowadzone są wstępne analizy i rozmowy dotyczące zastosowania technicznych oraz operacyjnych środków, które mogłyby zwiększyć dostawy energii elektrycznej na Ukrainę” – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Ukraina poprosiła państwa Unii Europejskiej o zwiększenie eksportu energii elektrycznej z powodu nadchodzącej zimy. W rozważaniach uwzględniany jest fakt, że obecnie dopuszczalna wielkość eksportu z państw UE do Ukrainy i Mołdawii na profilu synchronicznym, ustalona przez ENTSO-E, wynosi 1 700 MW. Zdolności są dzielone między Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry oraz Ukrainę i Mołdawię w oparciu o uzgodniony klucz podziału.

"Prowadzone są wstępne analizy i rozmowy dotyczące zastosowania technicznych oraz operacyjnych środków, które mogłyby zwiększyć dostawy energii elektrycznej na Ukrainę w perspektywie nadchodzącej zimy, w kontekście wojennych uszkodzeń systemu elektroenergetycznego Ukrainy" – napisała Czarnecka w odpowiedzi na interpelację.

Na Ukrainie, według szacunków, może znajdować się od 2 do 5 milionów sztuk nielegalnej, niezarejestrowanej broni palnej. Te dane ujawnił Bohdan Drapatyj, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. Choć dokładne liczby są trudne do ustalenia, skala problemu budzi poważne obawy zarówno wśród władz, jak i społeczeństwa.

Drapatyj przyznał, że brak jest precyzyjnej metodologii, która pozwoliłaby dokładnie określić, ile niezarejestrowanej broni znajduje się w rękach obywateli. Jednak według danych dostarczonych przez europejskich partnerów Ukrainy, liczba ta może sięgać nawet pięciu milionów jednostek. Problem nasilił się po wybuchu pełnoskalowej wojny z Rosją, gdy kontrola nad wydawaniem broni, zwłaszcza w pierwszych miesiącach konfliktu, była niewystarczająca.

W początkowej fazie wojny dochodziło do sytuacji, w których rekruci wielokrotnie zgłaszali się po broń palną, a systemy kontroli były zbyt słabe, by zapobiec nadużyciom. Ponadto, w regionach opuszczonych przez rosyjskie wojska, lokalna ludność często znajdowała porzuconą broń, którą nierzadko przywłaszczała sobie, zamiast zgłaszać znalezisko władzom.

Dmytro Kułeba

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało do Polskiej Agencji Prasowej wyjaśnienia w związku ze słowami Kułeby, które wypowiedział na Campusie Polska. MSZ tego kraju zapewnia, że nie wysuwa roszczeń terytorialnych. (more…)

Warszawska policja aresztowała 37-letniego obywatela Tadżykistanu, który przez rok ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna, pracujący jako kierowca przewozów na aplikację, był poszukiwany listem gończym za przestępstwo na tle seksualnym, którego dopuścił się wobec 50-letniej obywatelki Ukrainy.

Zatrzymany mężczyzna poznał swoją ofiarę podczas jednego z kursów, gdy pracował jako kierowca przewozów na aplikację. Szybko nawiązali bliższą relację, a wkrótce potem zamieszkali razem w jednej z miejscowości pod Warszawą.

Niestety, w połowie 2023 roku doszło do dramatycznego incydentu – 37-latek dopuścił się przestępstwa seksualnego wobec kobiety. Po tym zdarzeniu, ofiara opuściła mężczyznę, jednak on nie przestał jej prześladować, grożąc jej w różnorodny sposób.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%