Wprowadzenie przez Waszyngton nowego pakietu sankcji wobec Moskwy byłoby równoznaczne z zerwaniem stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, wprowadzenie przez Waszyngton nowego pakietu sankcji wobec Moskwy byłoby równoznaczne z zerwaniem stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

„Jeśli chodzi o groźby wprowadzenia sankcji, Amerykanom mówiono, w tym na poziomie kontaktów prezydenckich, że ten pakiet… przy całkowitym odłączeniu się od systemów finansowo-gospodarczych kontrolowanych przez Zachód będzie równoznaczny z zerwaniem stosunków” – komentował możliwość nałożenia kolejnych sankcji USA przeciwko Rosji, w tym sankcji osobistych przeciwko rosyjskim przywódcom.

Ławrow zaznaczył, że “Zachód” doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wprowadzenie sankcji nie odpowiada niczyim interesom – podała agencja prasowa Tass.

Wcześniej grupa Demokratów pod przewodnictwem senackiej komisji spraw zagranicznych Roberta Menendeza (Demokrata z New Jersey) przedłożyła izbie wyższej Kongresu USA Ustawę o obronie suwerenności Ukrainy z 2022 roku.

Przewiduje wprowadzenie sankcji wobec prezydenta Rosji, premiera, ministrów spraw zagranicznych i obrony, szefa Sztabu Generalnego oraz innych wyższych rangą wojskowych. Pewne ograniczenia mogą również dotyczyć gazociągu Nord Stream 2.

Jak wcześniej informowaliśmy, Stany Zjednoczone w środę formalnie odrzuciły żądania Rosji, aby NATO wycofało się z Europy Wschodniej i zaprzestało ekspansji na wschód. Z informacji uzyskanych przez “New York Times” wynika, że Amerykanie zaproponowali jednak kilka obszarów – w tym kontrolę zbrojeń nuklearnych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych – w których byli gotowi negocjować.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził, że USA nie zajęły stanowiska w najważniejszej dla Moskwy sprawie. „W tym dokumencie nie ma pozytywnej reakcji na główną kwestię. Główną kwestią jest nasze jasne stanowisko w sprawie niedopuszczalności dalszej ekspansji NATO na wschód i rozmieszczenia broni uderzeniowej, która mogłaby zagrozić terytorium Federacji Rosyjskiej” – przekazał Ławrow.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił odpowiadając na pytania dziennikarzy, że w przekazanej w środę odpowiedzi na rosyjskie żądania tzw. gwarancji bezpieczeństwa Waszyngton podtrzymał swoje poparcie dla podstawowych zasad, w tym m.in. polityki otwartych drzwi NATO, a także zawarł propozycje dotyczące transparentności wojskowej, kontroli zbrojeń i ćwiczeń militarnych w Europie.

Mówiąc o propozycjach USA do dalszego dialogu z Rosją, Blinken wskazał na “możliwość wzajemnych środków transparentności dotyczących rozmieszczenia sił na Ukrainie”, a także dotyczących ćwiczeń wojskowych w Europie i kontroli zbrojeń rakietowych na kontynencie. Wskazał też na porozumienie mające być przedłużeniem nowego traktatu START dotyczącego broni jądrowej.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie ujawnią publicznie swojej pisemnej odpowiedzi, „ponieważ uważamy, że dyplomacja ma największe szanse na sukces, jeśli zapewnimy przestrzeń do poufnych rozmów”, dodając, że Stany Zjednoczone „ma nadzieję i oczekują”, że Rosjanie się na to zgodzą. Rosjanie dotychczas żądali publikacji amerykańskiej odpowiedzi.

CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczął się nowy koncert mocarstw. Polska jest w nim tylko pionkiem

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do ogólnych informacji na temat amerykańskich propozycji dotarł “New York Times”.

Z dokumentu wynika również, że Rosja nie będzie miała prawa weta związanego z obecnością broni jądrowej, wojsk lub broni konwencjonalnej w krajach NATO. Otwarto jednak drzwi do rozmów na temat wzajemnych ograniczeń dotyczących broni jądrowej krótkiego i średniego zasięgu, w tym wznowienia traktatu INF. Stany Zjednoczone chcą rozmawiać również o wspólnych zasadach ograniczania rozmiarów i lokalizacji ćwiczeń wojskowych; takie ograniczenia gwarantowałyby, że ćwiczenia odbywałyby się daleko od granic i nie można byłoby ich pomylić z gromadzeniem sił w celu inwazji.

Urzędnicy Białego Domu oszacowali, że amerykańscy urzędnicy wysokiego szczebla przeprowadzili ponad 180 spotkań ze swoimi europejskimi odpowiednikami – statystyka ta miała sygnalizować, że upewnili się, że reakcja została opracowana w pełnym partnerstwie z sojusznikami Ameryki. Minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział w środę, że jego kraj przeanalizował i zatwierdził amerykańską odpowiedź.

CZYTAJ TAKŻE: Szef chińskiego MSZ wezwał USA do porzucenia “mentalności zimnej wojny” i uwzględnienia żądań Rosji

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply