Stany Zjednoczone w środę formalnie odrzuciły żądania Rosji, aby NATO wycofało się z Europy Wschodniej i zaprzestało ekspansji na wschód. Z informacji uzyskanych przez “New York Times” wynika, że Amerykanie zaproponowali jednak kilka obszarów – w tym kontrolę zbrojeń nuklearnych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych – w których byli gotowi negocjować.

Jak informowaliśmy, w środę wieczorem do siedziby rosyjskiej MSZ przybył ambasador John Sullivan. Przywiózł ze sobą pisemną odpowiedź na rosyjskie postulaty w kwestii nowego ładu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Wysuwając je w grudniu Rosjanie stanowczo żądali właśnie odpowiedzi na piśmie. Sullivan przekazał amerykańską odpowiedź na ręce rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Siergiej Riabkowa.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził, że USA nie zajęły stanowiska w najważniejszej dla Moskwy sprawie. „W tym dokumencie nie ma pozytywnej reakcji na główną kwestię. Główną kwestią jest nasze jasne stanowisko w sprawie niedopuszczalności dalszej ekspansji NATO na wschód i rozmieszczenia broni uderzeniowej, która mogłaby zagrozić terytorium Federacji Rosyjskiej” – przekazał Ławrow.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił odpowiadając na pytania dziennikarzy, że w przekazanej w środę odpowiedzi na rosyjskie żądania tzw. gwarancji bezpieczeństwa Waszyngton podtrzymał swoje poparcie dla podstawowych zasad, w tym m.in. polityki otwartych drzwi NATO, a także zawarł propozycje dotyczące transparentności wojskowej, kontroli zbrojeń i ćwiczeń militarnych w Europie.

Mówiąc o propozycjach USA do dalszego dialogu z Rosją, Blinken wskazał na “możliwość wzajemnych środków transparentności dotyczących rozmieszczenia sił na Ukrainie”, a także dotyczących ćwiczeń wojskowych w Europie i kontroli zbrojeń rakietowych na kontynencie. Wskazał też na porozumienie mające być przedłużeniem nowego traktatu START dotyczącego broni jądrowej.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie ujawnią publicznie swojej pisemnej odpowiedzi, „ponieważ uważamy, że dyplomacja ma największe szanse na sukces, jeśli zapewnimy przestrzeń do poufnych rozmów”, dodając, że Stany Zjednoczone „ma nadzieję i oczekują”, że Rosjanie się na to zgodzą. Rosjanie dotychczas żądali publikacji amerykańskiej odpowiedzi.

CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczął się nowy koncert mocarstw. Polska jest w nim tylko pionkiem

Do ogólnych informacji na temat amerykańskich propozycji dotarł “New York Times”.

Z dokumentu wynika również, że Rosja nie będzie miała prawa weta związanego z obecnością broni jądrowej, wojsk lub broni konwencjonalnej w krajach NATO. Otwarto jednak drzwi do rozmów na temat wzajemnych ograniczeń dotyczących broni jądrowej krótkiego i średniego zasięgu, w tym wznowienia traktatu INF. Stany Zjednoczone chcą rozmawiać również o wspólnych zasadach ograniczania rozmiarów i lokalizacji ćwiczeń wojskowych; takie ograniczenia gwarantowałyby, że ćwiczenia odbywałyby się daleko od granic i nie można byłoby ich pomylić z gromadzeniem sił w celu inwazji.

Urzędnicy Białego Domu oszacowali, że amerykańscy urzędnicy wysokiego szczebla przeprowadzili ponad 180 spotkań ze swoimi europejskimi odpowiednikami – statystyka ta miała sygnalizować, że upewnili się, że reakcja została opracowana w pełnym partnerstwie z sojusznikami Ameryki. Minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział w środę, że jego kraj przeanalizował i zatwierdził amerykańską odpowiedź.

CZYTAJ TAKŻE: Szef chińskiego MSZ wezwał USA do porzucenia “mentalności zimnej wojny” i uwzględnienia żądań Rosji

Kresy.pl / nytimes.com / state.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply