Zdaniem prezydenta USA wysłanie na granicę Gwardii Narodowej jest niezbędne do walki z nielegalną imigracją z Meksyku.

Donald Trump w środę podpisał upoważnienie do wysłania oddziałów Gwardii Narodowej do wzmocnienia Straży Granicznej na granicy z Meksykiem. Bezprawie panujące na naszej południowej granicy jest zasadniczym zaprzeczeniem bezpieczeństwa, spokoju i suwerenności społeczeństwa amerykańskiego – napisał prezydent w notatce służbowej dotyczącej podjętej decyzji, dodając, że nie ma innego wyjścia.

Prezydent USA zaznaczył, że oddziały Gwardii Narodowej pozostaną na granicy z Meksykiem spełniając pomocniczą rolę do chwili, kiedy Kongres zamknie luki prawne osłabiające nasze wysiłki w dziedzinie bezpieczeństwa granic.

ZOBACZ TAKŻE: Pokazano prototypowe odcinki muru jaki ma powstać na granicy USA [+VIDEO]

Jako jedną z takich „furtek prawnych” Donald Trump w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał praktykę „catch and release” wedle której funkcjonariusze Straży Granicznej z powodu przepełnionych aresztów imigracyjnych muszą zwalniać osoby zatrzymane w trakcie próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W efekcie osoby zatrzymane i zwolnione po próbie nielegalnego przekroczenia granicy wciąż podejmują takie próby.

Decyzja prezydenta Trumpa o wzmocnieniu oddziałami Gwardii Narodowej bezpieczeństwa południowej granicy znalazła poparcie wśród republikańskich gubernatorów trzech przygranicznych stanów: Teksasu, Nowego Meksyku i Arizony. Krytyczny wobec Trumpa demokratyczny gubernator Kalifornii Jerry Brown, do tej pory nie zajął skomentował decyzji prezydenta.

Prezydent USA w czasie pokoju nie może samodzielnie zmobilizować oddziałów Gwardii Narodowej. Leży to w jurysdykcji gubernatorów stanów.

Według amerykańskich mediów decyzja Trumpa o wysłaniu Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem ma celu zwiększyć presję na amerykańskich ustawodawców, szczególnie z Partii Demokratycznej, aby przyznali dodatkowe pieniądze na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kongres w ramach przyjętej w marcu ustawy o wydatkach rządu federalnego w bieżącym roku fiskalnym dał na „wzmocnienie bezpieczeństwa” na granicy USA z Meksykiem jedynie 1,5 mld USD wobec 25 mld USD, których chciała administracja Trumpa. Wielu stronników politycznych prezydenta Trumpa krytykowało go za podpisanie ustawy, ponieważ była ona ich zdaniem zwycięstwem ustawodawczym demokratów.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz