Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w telewizji Polsat News wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk odniosła się do sprawy blokady prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych specjalistów polskiego IPN na Ukrainie.

Występująca w poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk została m.in. zapytana o to, czy Ukraina zgodzi się na ekshumacje ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Ukraińska polityk odpowiedziała, że "nie ma takich spraw, takich kwestii, również historycznych, których nie moglibyśmy omówić i znaleźć rozwiązania". Wereszczuk deklarowała, że nie sądzi, by zniesienie zakazu ekshumacji było problemem.

"Zrobimy wszystko, żeby szybko rozwiązać wszystkie problemy z przeszłości. Najważniejsze to mieć dobre chęci, a my mamy wolę i chęci" - mówiła.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko powiedział w poniedziałek, że jest zaniepokojony tym, co nazwał posunięciami Zachodu w celu rozbioru Ukrainy i oskarżył Polskę o dążenie do zajęcia zachodniej części tego kraju. (więcej…)

Za mężczyznami podejrzanymi o spowodowanie śmierci w centrum Warszawy wysłano listy gończe. Wbrew początkowym pogłoskom są to obywatele Polski.

Policja poszukuje 27-letniego Łukasza Goławskiego oraz 23-letniego Sebastiana Włodarczyka. Są oni podejrzani, że w nocy z 7 na 8 maja brali udział w okolicach ulicy Nowy Świat w Warszawie w bójce z użyciem noża, na skutek której zmarł zaatakowany prawdopodobnie przez poszukiwanych mężczyzn. Zamordowany miał stanąć w obronie kobiety bądź kobiet zaczepianych przez morderców.

Policja określiła podejrzanych o mord dzięki materiałowi z monitoringu. W poniedziałek opublikowała ich personalia i wizerunki.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się pozytywnej decyzji przedstawicieli resortów obrony ponad 40 krajów świata w sprawie dostarczania Ukrainie wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

W sobotę z wizytą na Ukrainie przebywa premier Portugalii, Antonio Costa. Wystąpił w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Zełenski wyraził oczekiwanie, że podczas poniedziałkowego spotkania online ministrów obrony 40 państw świata zapadnie decyzja o dostarczaniu Ukrainie amerykańskich wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

Arcymistrzyni świata w szachach Alina Kaszlinska, reprezentująca w ostatnich latach Rosję, będzie startować w barwach Polski. "Dziś otrzymaliśmy zgodę Międzynarodowej Federacji Szachowej na złożony przez nas wniosek" - poinformował w poniedziałek szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel.

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Kaszlinska nie chce już być reprezentantką tego kraju. Przyjęliśmy jej wniosek z radością, bo to zawodniczka światowej klasy, mieszkająca od kilku lat w Polsce, nie mająca żadnych problemów z porozumiewaniem się w naszym języku i bardzo sympatyczna - poinformował Bartel, cytowany przez portal Polsat News.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 240 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
33%