Ambasada USA w Kijowie wezwała obywateli amerykańskich na Ukrainie do rozważenia wyjazdu, twierdząc, że sytuacja bezpieczeństwa w kraju jest „nieprzewidywalna z powodu zwiększonego zagrożenia rosyjskimi działaniami militarnymi”.

„Sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie jest nadal nieprzewidywalna ze względu na rosnące zagrożenie działaniami militarnymi Rosji i może ulec pogorszeniu” – czytamy w komunikacie ambasady USA w Kijowie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Placówka wezwała wszystkich amerykańskich obywateli do „rozważenia wylotu” z Ukrainy.

„Ambasada USA wzywa amerykańskich obywateli na Ukrainie do rozważenia wyjazdu teraz, korzystając z komercyjnych lub innych dostępnych prywatnych środków transportu” – podkreślono w komunikacie.

„Ambasada może udzielać pożyczek na repatriację obywatelom USA, których w tej chwili nie stać na zakup komercyjnego biletu do Stanów Zjednoczonych” – podała amerykańska placówka dyplomatyczna.

Wcześniej Departament Stanu USA nakazał, by w poniedziałek rozpocząć ewakuację rodzin pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy.

Portal ukrinform.com podał, że większość pracowników ambasady USA w Kijowie nadal pracuje pomimo decyzji Departamentu Stanu zezwalającej pracownikom rządu USA na wyjazd z Ukrainy.

Dziennik „Bild” przekazał na początku tygodnia, że MSZ szykuje się do ewakuacji z Ukrainy rodzin pracowników tamtejszej ambasady Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczął się nowy koncert mocarstw. Polska jest w nim tylko pionkiem

Unia Europejska nie ma planów naśladowania USA i ewakuacji rodzin personelu dyplomatycznego z Ukrainy, dopóki trwać będą rozmowy z Rosją na temat bezpieczeństwa – powiedział w poniedziałek wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Jak informowaliśmy, w środę wieczorem do siedziby rosyjskiej MSZ przybył ambasador John Sullivan. Przywiózł ze sobą pisemną odpowiedź na rosyjskie postulaty w kwestii nowego ładu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Wysuwając je w grudniu Rosjanie stanowczo żądali właśnie odpowiedzi na piśmie. Sullivan przekazał amerykańską odpowiedź na ręce rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Siergiej Riabkowa.

Fakt przekazania pisemnej odpowiedzi, na rosyjskie postulaty w kwestii nowego ładu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej potwierdził na konferencji prasowej szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken. Nie wyjaśnił ona jaka konkretnie jest treść pisma, stwierdził jedynie, że wytycza ono „poważną drogę dyplomatyczną, jeśli Rosja zdecyduje się na nią [wejść]”.

CZYTAJ TAKŻE: Szef ukraińskiej dyplomacji nie obawia się inwazji na pełną skalę

Kresy.pl / ua.usembassy.gov / ukrinform.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz