Łączna wartość nowego amerykańskiego pakietu, zapowiedzianego przez sekretarza stanu USA, szacowana jest na 250 mln dolarów. W jego skład wchodzą m.in. rakiety AIM-9M w wersji dla systemów obrony powietrznej.

We wtorek sekretarz stanu USA, Antony Blinken, ogłosił nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy. „Zawiera ona ważne zdolności, mające pomóc Ukrainie na polu walki” – zaznaczył polityk, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Jak podano, w skład nowego pakietu wejdą rakiety AIM-9M w wersji przeznaczonej dla systemów obrony powietrznej, amunicja rakietowa dla systemów HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 155 mm i 105 mm, sprzęt saperski, systemy i rakiety przeciwpancerne, w tym Javelin, a także ponad 3 mln sztuk amunicji do broni ręcznej.

Ponadto, Amerykanie zapewnią Ukraińcom ambulanse, amunicję burzącą i np. części zapasowe.

Łączna wartość tego pakietu szacowana jest na 250 mln dolarów. Zostanie on zrealizowany w ramach tzw. wypłaty prezydenckiej. To oznacza, że broń i sprzęt będą pochodzić z amerykańskich magazynów i mają trafić na Ukrainę stosunkowo szybko.

Blinken w komunikacie podkreślił, że Rosja w dalszym ciągu prowadzi „brutalną wojnę na podbój” Ukrainy, zabijając cywilów i niszcząc porty oraz infrastrukturę potrzebną dla eksportu zboża, co w efekcie powoduje wahania cen na światowych rynkach i pogłębia problem głodu.

Rosja zaczęła tę wojnę i może ją zakończyć w każdym momencie, wycofując swoje siły z Ukrainy i powstrzymując swoje brutalne ataki. Dopóki tego nie zrobi, Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy i partnerzy będą dalej zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba” – zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

Czytaj także: Finlandia zatwierdziła 18 pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

State.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply